W Niepokalanowie odbędzie się pierwsze spotkanie świeckich, którzy podejmują modlitwę o świętość duchownych.
Sto lat temu, 28 kwietnia 1918 r. św. Maksymilian Maria Kolbe otrzymał święcenia kapłańskie. Dlatego to właśnie w Niepokalanowie odbędzie się pierwsze spotkanie świeckich, którzy podejmują modlitwę o świętość duchownych, I Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka.
„Dobry pasterz, pasterz według Bożego serca, jest największym skarbem, jaki dobry Bóg może dać parafii i jednym z najcenniejszych darów Bożego miłosierdzia” - mawiał św. Jan Vianney.
Do gorącej modlitwy o świętość kapłanów wzywała m.in. św. Tereska, św. o. Pio i św. Faustyna. „Niewierności są ostrzami, które przebijają serce moje” – mówił Pan Jezus czcicielce Bożego Miłosierdzia.
- Pewnego razu święta Faustyna Kowalska modliła się za kapłana, który był w niebezpieczeństwie grzechu. Wzięła na siebie cierpienie, odczuwając na głowie ostrza korony cierniowej i kapłan został od niego uwolniony i umocniony specjalną łaską. Ci, którzy modlą się za kapłanów są jak osłona świec na ołtarzu. Ręce modlitwy chronią ich nawet, gdy powieje wiatr – mówi ks. Bogusław Nagel, krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów, wikariusz parafii św. Mikołaja w Witanowicach. Sam zetknął się z popularnymi Margaretkami w 2005 r., gdy grupa rodziców postanowiła modlić się w jego intencji.
Apostolat Margaretka został założony w Quebek w Kanadzie 1 sierpnia 1981 r. przez prof. Louise Ward, zafascynowaną świadectwem sparaliżowanej kobiety, która swoją 27-letnią chorobę ofiarowała za kapłanów. Ruch rozwinął się dzięki franciszkańskiemu duszpasterstwu w Medjugorie.
- W dzisiejszym świecie kapłan staje się wrogiem, bo przypomina o przestrzeganiu przykazań. Więc potrzeba tych, którzy będą ich bronić przed atakami złego – mówi ks. Bogusław Nagel.
Od 2016 r., gdy biskupi ustanowili duszpasterza krajowego Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka, w niemal połowie polskich diecezji ruchem opiekują się, wyznaczeni duszpasterze diecezjalni.
Margaretkę mogą tworzyć pojedyncze osoby lub rodziny. Ważne jest to, aby w każdy dzień tygodnia ktoś się modlił za danego kapłana. Symbolem Apostolatu jest polny kwiatek. W jego centrum wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na siedmiu płatkach imiona i nazwiska siedmiu osób lub nazwiska rodzin, które składają Bogu przyrzeczenie wieczystej modlitwy - każda osoba lub rodzina w jednym określonym dniu tygodnia za konkretnego kapłana. W całej Polsce taką modlitwą za kapłanów objętych może być nawet kilkanaście tysięcy z nich. Bo oprócz Margaretki, od ponad 20 lat działa także Misja św. Teresy, prowadzona przez ks. Ludwika Nowakowskiego, czy Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów, założone w 2010 r. przez studentkę Sandrę Kwiecień.
Wszystkie środowiska modlitwy za kapłanów spotkają się w Niepokalanowie, 28 kwietnia. Okazją jest przypadające w tym dniu 100-lecie święceń kapłańskich św. Maksymiliana Marii Kolbe, który przyjął je z rąk kard. Basilio Pompilja w kościele św. Andrzeja della Valle w Rzymie, a następnego dnia odprawił pierwszą Mszę świętą w kościele św. Andrzeja delle Fratte.. Centralnym punktem spotkania będzie Eucharystia, pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, a po niej koncert, Oratorium Maryjno-kolbiańskie pod dyrekcją o. Andrzeja Sąsiadka OFMConv. Konferencję wygłosi ks. dr Bogusław Nagel, krajowy duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka. W programie jest także zawierzenie Niepokalanej wspólnot, apostolatów i grup modlitewnych, modlitwy w intencji kapłanów, świadectwo Andrzeja Moszczyńskiego, projekcja filmu „Dwie Korony" i spotkanie z Adamem Woronowiczem, odtwórcą roli św. Maksymiliana. Spotkanie zakończy wieczór uwielbienia i dziękczynienie za sakrament kapłaństwa, prowadzone przez „Zespół Czwarty” ze Skierniewic. O 22.00 zostanie odprawiona Eucharystia w intencji kapłanów. Zgłoszenia grup i osób indywidualnych: info@niepokalanow.pl lub tel. 46 864 21 31.