Nowy numer 3/2021 Archiwum

Noc Muzeów po raz 15.

240 muzeów, galerii, instytucji publicznych, fundacji, kawiarni i kościołów. Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie 100. rocznica odzyskania niepodległości.

Organizatorzy szacują, że w tegorocznej Nocy Muzeów, podobnie jak w latach ubiegłych, udział weźmie ponad 300 tys. osób. Impreza już kilkakrotnie nawiązywała do ważnych rocznic: do Roku Chopina, Roku Marii Skłodowskiej-Curie, Roku Bolesława Prusa i Janusza Korczaka.

Program tegorocznej edycji NM można znaleźć na stronie stołecznego Urzędu Miasta.

- W tym roku także mamy ważny jubileusz - 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i ten temat będzie się przewijał w programach poszczególnych placówek - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Z tej okazji Centralne Archiwum Pielęgniarstwa Polskiego zaprasza na wystawę "Pielęgniarki polskie w walce o Niepodległą” oraz projekcję filmu o Hannie Chrzanowskiej, wynoszonej na ołtarze prekursorce pielęgniarstwa rodzinnego i parafialnego. Z kolei w Archiwum Państwowym zobaczyć będzie można wystawę "Z warsztatu warszawskiego dziennikarza doby Polski niepodległej”, składającą się z oryginalnych tytułów prasy warszawskiej oraz tek tematycznych prowadzonych przez znanych dziennikarzy. Fotoplastykon zaprezentuje zdjęcia nieistniejącej już Warszawy z lat 1900-1916, a Muzeum Karykatury przypomni twórczość kabaretową dwudziestolecia międzywojennego.

Swoje podwoje otworzą także obiekty sakralne. Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzać z przewodnikiem jeden z najciekawszych architektonicznie kościołów w stolicy - bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze, a także Dom Arcybiskupów Warszawskich - miejsce związane z życiem i posługą Prymasa Tysiąclecia. Z kolei w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej o kard. Stefanie Wyszyńskim opowiedzą osoby związane z Instytutem Prymasowskim.

Wśród tegorocznych 23 nowości będzie m.in. Muzeum Utracone, które zaprezentuje dzieła sztuki zaginione podczas wojny.

Na czas Nocy Muzeów miasto przygotowało specjalną komunikację. Od 18.30 do 2.00 z pl. Defilad wyruszać będą bezpłatne linie muzealne obsługiwane przez 70 zabytkowych autobusów. Do 3.00 nad ranem kursować będzie także metro.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama