Nowy numer 3/2021 Archiwum

Powstanie bilans "dzikiej" reprywatyzacji

Patryk Jaki wyliczy, ile Warszawa straciła na aferze reprywatyzacyjnej.

- Wkrótce przedstawimy bilans strat, jakie Warszawa poniosła wskutek afery reprywatyzacyjnej - zapowiedział Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy. Jest on też kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia PiS.

Patryk Jaki, pytany na antenie radiowej Jedynki o raport na temat strat, powiedział: "Myślę, że to jest już kwestia najbliższych miesięcy, może tygodni, kiedy pokażemy, ile pieniędzy warszawiaków zostało wyprowadzonych z budżetu".

Podkreślił, że część mieszkańców Warszawy uważa, iż afera reprywatyzacyjna nie dotyczyła ich bezpośrednio. "My pokażemy - bo ja już mniej więcej wiem, jakiego rzędu to są kwoty, nie chcę ich w tej chwili wymieniać - że to są środki, które oznaczają kilka budżetów inwestycyjnych Warszawy, które zostały oddane mafii reprywatyzacyjnej. To jednym słowem oznacza, że Warszawa jest kilka lat do tyłu w inwestycjach" - ocenił P. Jaki.

Dopytywany, czy w raporcie zostaną ujawnione dokładne wyliczenia, Jaki potwierdził. "Staramy się, na ile to możliwe, szczegółowo policzyć i pokazać. Myślę, że ten raport będzie na tyle szczegółowy, na ile może być (...), na ile jesteśmy w stanie zdobyć informacje" - zaznaczył.

Kandydat na wiceprezydenta Warszawy Paweł Rabiej (Nowoczesna), pytany na antenie radiowej Jedynki, czy wraz z Rafałem Trzaskowskim (Platforma Obywatelska) też będą "pochylać się" nad tematem reprywatyzacji, odparł, że jest to niezbędne. "To nie jest tylko kwestia oszacowania strat, ale takiego audytu, co trzeba zrobić na przyszłość" - powiedział. Pytany, kiedy będzie można poznać raport, jak i audyt, P. Rabiej odparł: "To będzie część naszego programu, który przedstawimy dla Warszawy".

PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Rafał Trzaskowski ma być wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu jest Paweł Rabiej. 

Afera reprywatyzacyjna wybuchła w sierpniu 2016 r, gdy okazało się, że miasto w 2012 r. zwróciło lukratywną działkę przy Pałacu Kultury i Nauki w prywatne ręce, mimo że wcześniej byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Na jaw wyszły też powiązania miejskich urzędników i warszawskich prawników z dziką reprywatyzacją. Od maja ub r. sprawę nieprawidłowości w tej kwestii bada Komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama