W stolicy powstała pierwsza w Polsce restauracja obsługiwana przez niewidomych kelnerów.
Pomysł na restaurację w ciemności nie jest nowy. Pierwsze tego typu lokale powstały w 1999 r. w Zurychu, a następna "Dans le Noir?” pięć lat później w Paryżu.
Otwarciem restauracji w Warszawie zajęła się Fundacja Pomocy Rodzinie "Człowiek w potrzebie”. Wszystko rozpoczęło się w 2008 r., gdy pionierzy pomysłu przyjechali do Polski w ramach zarażania innych krajów koncepcją restauracji. Odwiedzili nasze państwo dwukrotnie, przebywając tutaj po 3 miesiące. Taki krótki okres wystarczył, aby pomysł spodobał się Annie Bocheńskiej. Początkowo nie wiedziała co powinna z nim zrobić. Jak przyznaje, to Bóg podpowiedział jej, żeby zaczęła opowiadać innym o swoich zamiarach.
Starania o uruchomienie restauracji trwały 4 lata. Ostatecznie jeden z agentów nieruchomości zaproponował lokum w biurowcu MillenniumPLaza, w sąsiedztwie Niewidzialnej Wystawy.
Podobna restauracja powstała w Poznaniu, jednak kelnerami są osoby zdrowe, które wszystko widzą przez noktowizory. - Celem restauracji Different jest natomiast otwieranie oczu osób widzących na niewidomych oraz przedstawianie tych ludzi jako wesołych, dynamicznych i pozytywnie nastawionych na życie - wyjaśnia Anna Bocheńska.
Rezerwacji do restauracji należy dokonać wcześniej, telefonicznie lub internetowo. Dzięki temu mamy pewność, że zostaniemy odpowiednio przyjęci oraz już wtedy możemy wybrać interesujące nas menu. Lokal oferuje zestaw mięsny, rybny lub wegetariański. Nie zdradza jednak szczegółów, dzięki czemu nie mamy świadomości, co znajduje się na naszym talerzu i możemy odgadnąć potrawę za pomocą smaku, węchu lub dotyku. Zestaw składa się z przystawek, dania głównego, deseru oraz napoju, a jego cena wynosi 100 zł. Podczas rezerwacji należy także uprzedzić o ewentualnym uczuleniu na jakąś potrawę, co jest brane pod uwagę podczas przygotowywania posiłku.
Po przybyciu do restauracji, goście są witani w części widnej, gdzie zostają poproszeni o zdjęcie ubrań wierzchnich oraz pozostawienie ich wraz z telefonami i innymi gadżetami w zamykanych szafkach. Następnie mogą skorzystać z toalety, aby umyć ręce przed posiłkiem. Po tym poznają kelnera, który będzie ich obsługiwał i to on wprowadza gości do restauracji. Po przekroczeniu drzwi, panuje całkowita ciemność.
Restauracja Different budzi wiele pozytywnych emocji i komentarzy. Krótki posiłek w ciemności serwowany przez osoby, dla których ciemność jest codziennością, przybliża do ich świata oraz otwiera oczy na ich rzeczywistość. Obecnie restauracja zatrudnia 6 niewidomych kelnerów. Dochód z restauracji przeznaczony jest na cele statutowe Fundacji, która obecnie pomaga ośmiu ubogim rodzinom.