Nowy numer 42/2020 Archiwum

Prof. S. Gebhardt gościem specjalnym II Europejskiego Festiwalu Schumana

Panele dyskusyjne, "Wielka Modlitwa Bez Granic" i Msza św. złożą się na II Europejski Festiwal Schumana, który odbędzie się 13 maja w Świątyni Opatrzności Bożej.

"Modlitwa bez Granic w intencji przemiany Europy" oraz szereg dyskusji, m.in. na temat roli młodzieży na Starym Kontynencie i współczesnego znaczenia służby publicznej, złożą się na II Europejski Festiwal Schumana. Odbędzie się on w niedzielę 13 maja w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie pod hasłem "Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana". Patronat nad wydarzeniem objął metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji Europejskiego Festiwalu Schumana, jego organizatorzy - Instytut Myśli Schumana - uważają, że w dobie kryzysu wspólnoty europejskiej trzeba przybliżać przykład życia sługi Bożego Roberta Schumana, który "jako polityk przeżywający swoje życie i pracę w aktywnej służbie Chrystusowi przyczynił się do zapewnienia Europie najdłuższego od wielu wieków czasu pokoju oraz położył podwaliny pod tworzenie wspólnoty narodów Europy w czasach, w których tak trudno było o pojednanie". Zdaniem organizatorów wydarzenia, odejście od założeń Roberta Schumana wydaje się jednym z istotnych powodów kryzysu współczesnej Europy. To Robert Schuman powiedział, że "albo Europa będzie chrześcijańska, albo nie będzie jej wcale”.

Na warszawskie wydarzenie złożą się uroczysta Msza św. o 12.00 pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej, dwie sesje panelowe oraz sesja plenarna z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych i kościelnych. Gościem specjalnym festiwalu będzie prof. Stanisław Gebhardt, współpracownik Roberta Schumana. Głównym punktem festiwalu będzie trzygodzinna wielka "Modlitwa bez Granic" w intencji powrotu Europy do jej chrześcijańskich korzeni, która rozpocznie się o 17.00. Modlitwę poprowadzi zespół "Powołani, by Wielbić” oraz "Fundacja 24/7”.

Organizatorzy liczą na to, że modlitwa będzie kontynuowana w innych miastach Polski oraz w krajach całej Europy. Dyskusje panelowe w ramach festiwalu, częściowo odbywające się równolegle, poświęcone będą najistotniejszym problemom współczesnej Europy. Dwie z nich dotyczyć będą sytuacji młodzieży na Starym Kontynencie, w tym jej przygotowaniu do życia we wspólnocie narodów Europy. Inne skupią się na takich zagadnieniach, jak troska o środowisko naturalne na podstawie encykliki papieża Franciszka Laudato si', służba publiczna na wzór Roberta Schumana, rynek finansowy we wspólnocie narodów Trójmorza czy promocja idei schumanowskich w mediach. Odbędzie się także debata pt. "Konstytucja IV Rzeczpospolitej wyrazem misji Polski w budowaniu Wspólnoty Narodów Europy opartej na wartościach chrześcijańskich i nauce społecznej kościoła". W trakcie jednej z dyskusji zaprezentowane też zostaną dwie inicjatywy Instytutu Myśli Schumana: "Wigilia bez granic" i "Wielkanoc bez granic” pomyślane jako praktyczne metody budowania relacji według Roberta Schumana. Obydwie polegały na zapraszaniu w czasie świątecznym cudzoziemców do polskich rodzin. Projekt ma służyć budowaniu relacji oraz integrowaniu w polskiej przestrzeni kulturowej obcokrajowców przebywających w Polsce - studentów bądź pracowników. Instytut Myśli Schumana nawiązał w tej akcji do myśli Roberta Schumana, który w trudnym okresie powojennym działał na rzecz przywrócenia i utrwalenia pokoju między narodami, łączył ludzi, instytucje, regiony i strefy ekonomiczne. Najważniejsze dla niego było właśnie budowanie przyjaznych relacji między ludźmi. Na zakończenie odmówiona zostanie "Wielka Modlitwa Bez Granic” uwielbienia i wstawiennicza w intencji przemiany Europy, a po niej odczytane zostaną wezwania o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama