Nowy numer 43/2020 Archiwum

Warszawski Marsz Rotmistrza

Pochód upamiętniający Witolda Pileckiego przejdzie ulicami miasta w 117. rocznicę urodzin bohatera.

Warszawski Marsz Rotmistrza rozpocznie się 13 maja o godz. 15 Mszą św. w archikatedrze św. Jana. Następnie o godz. 16 pochód wyruszy w kierunku tablicy upamiętniającej Rotmistrza Witolda Pileckiego przy al. Wojska Polskiego 40. Tam odbędą się oficjalne uroczystości.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniem KoLiber, Młodymi dla Polski oraz Stowarzyszeniem Polska jest Najważniejsza.

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 roku. 30 lipca 2006 roku został on odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama