Dziesięciu alumnów piątego roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego zostało wyświęconych na diakonów.
Dziesięciu alumnów piątego roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego zostało wyświęconych na diakonów. Nowo wyświęceni diakoni założyli po raz pierwszy szaty liturgiczne, które będą ich wyróżniać w zgromadzeniu wiernych: stułę nałożoną ukośnie z lewego ramienia oraz dalmatykę.
Diakoni mogą głosić i wyjaśniać Słowo Boże w homilii, udzielać sakramentu chrztu, błogosławić związki małżeńskie, posługiwać kapłanom przy sprawowaniu Mszy świętej oraz rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Opiekują się także chorymi i ubogimi. Diakoni są zobowiązani do życia w bezżeństwie i czystości. Podtrzymaniem w przyjaźni z Bogiem jest dla nich Liturgia Godzin, czyli codzienna modlitwa, zanoszona o różnych porach dnia w jedności z Chrystusem i Kościołem.
Podczas uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele seminaryjnym przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych kandydaci do święceń położyli się na posadzce na znak ukorzenia się przed Bożym majestatem. Następnie, po apostolskim geście nałożenia rąk otrzymali z rąk kardynała Kazimierza Nycza księgę Ewangelii, której głosicielami się stali. Metropolita warszawski, przekazał im ojcowski pocałunek pokoju, a starsi wiekiem diakoni (z roku VI) bratnim uściskiem przyjęli ich do swego grona.
- Pachnijcie, jak mówi często papież Franciszek, owcami. Bądźcie blisko ludzi, bo oni wyczują, czy jesteście ich - mówił kard. Kazimierz Nycz, podkreślając że to wielki dzień dla Warszawy, która wzbogaca się o 10 nowych diakonów.
Słowo diakon z języka greckiego znaczy: sługa. Po homilii kandydaci do święceń zobowiązali się pomagania prezbiterom i przyczyniania się do rozwoju chrześcijańskiego ludu, przechowywania tajemnicy wiary i głoszenia jej słowem i czynem, do zachowywania celibatu, do codziennej modlitwy Liturgią Godzin oraz nieustannego kształtowania swojego postępowania na wzór Chrystusa. Następnie złożyli przysięgę posłuszeństwa biskupowi.
Święcenia diakonatu przyjęli: Tomasz Barański, Artur Kaczyński, Michał Kisiel, Maciej Kulesza, Grzegorz Pakowski, Tomasz Różacki, Łukasz Starczewski, Marcin Wiśniewski, Radosław Wołkowycki oraz Michał Wszeborowski.