Nowy numer 43/2020 Archiwum

Samorządowe 500+

Nawet 500 zł na malucha do 3. roku życia mogą uzyskać rodzice z Wieliszewa, którzy po urlopie macierzyńskim chcą wrócić do pracy.

Wieliszew to podwarszawska gmina, która szybko się rozbudowuje i zapełnia młodymi rodzinami. I jak zauważyli tamtejsi samorządowcy, 5 działających przedszkoli zdecydowanie już nie wystarcza na potrzeby 13,5-tysięcznej społeczności.

Kolejne kompleksy są dopiero w budowie lub w fazie projektowania, ale nawet ich oddanie do użytku, nie rozwiąże problemu braku miejsc w przedszkolach. Gmina przymierza się też do postawienia pierwszego żłobka, bo z zorganizowaniem opieki nad maluchami młodzi mieszkańcy mają największy kłopot.

Teraz rodzice z Wieliszewa będą mogli otrzymać pieniężny dodatek, który ma ułatwić mamom powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Stosowną uchwałę podjęła Rada Gminy Wieliszew, wzorując się na rozwiązaniach, które sprawdziły się w innych gminach np. w niedalekim Radzyminie.

Pierwsze "Bony dla Malucha" będą wydawane od września br.

- Cieszymy się, że nasza gmina staje się popularna, że zamieszkują w niej młode małżeństwa - mówi Paweł Kownacki, wójt Wieliszewa. - Przypływ mieszkańców jest tak duży, że nie nadążamy z rozszerzaniem infrastruktury. Stąd propozycja bonu, jako wsparcia dla młodych rodziców. Ma on jeszcze tę zaletę, że zachęca do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Wieliszew, jak inne podwarszawskie gminy, cierpi na tym, że przybywa nam mieszkańców, ale nie podatników. A przecież właśnie dochody z podatków pozwalają nam budować nowe przedszkola i szkoły, w których już także zaczyna być tłoczno.

Propozycja "Bonu dla Malucha" jest skierowana do rodziców małych dzieci, którzy chcą wrócić do pracy, ale nie mogą liczyć na pomoc rodziny i nie stać ich na oddanie dziecka do prywatnego przedszkola. Jeśli zdecydują się posłać dziecko do żłobka, klubiku dziecięcego lub zatrudnić opiekuna dziennego albo nianię (na podstawie umowy uaktywniającej), mogą skorzystać z finansowej pomocy gminy. Warunek: muszą posiadać Wieliszewską Kartę Mieszkańca, którą otrzymują osoby płacące podatki na terenie gminy. Nie ma znaczenia sytuacja materialna rodziny. 

Bon jest przyznawany na dziecko w wieku od 13 miesiąca do 3 lat. Jest wypłacany co miesiąc, od września do czerwca. Jego wysokość zależy od liczby dzieci w rodzinie. Rodzice, którzy mają 1 dziecko, otrzymają 250 zł. Kwota rośnie do 400 zł, jeśli w rodzinie jest drugie dziecko w wieku szkolnym lub do 26 lat, gdy kontynuuje naukę. Natomiast 500 zł będzie wypłacane rodzicom co najmniej trójki dzieci, jeśli dwoje starszych uczęszcza do szkoły lub kontynuuje naukę do 26. roku życia.

Wnioski o przyznanie "Bonu dla Malucha" będzie można składać w Centrum Usług Wspólnych w Wieliszewie. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie i e-mailowo: 22 782 29 91; dyrsapo@wieliszew.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama