Nowy numer 39/2020 Archiwum

Trzy dogrywki i Martyna na podium!

Doskonały wynik reprezentantki archidiecezji warszawskiej w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Martyna Zarzycka z LXIV  Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie zajęła trzecie miejsce w 22. Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Po zaciętej rywalizacji i trzech dogrywkach o miejsca na finałowym podium, wyprzedzili ją: Kamila Paluch z archidiecezji krakowskiej (I miejsce) i Katarzyna Zelek z diec. tarnowskiej (II miejsce).

Wielki finał odbył się 5 czerwca w klasztorze ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Każdego roku konkurs przyciąga niemal 30 tysięcy młodych ludzi z całej Polski.

W tym roku zakres merytoryczny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej obejmował: Księgę Psalmów, List do Galatów i List do Filipian (wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem).

W ostatecznych eliminacjach wzięło udział 118 finalistów. Spośród nich wyłoniono dziś 7 laureatów. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej, młodzież wzięła udział w etapie ustnym konkursu. Pytania dotyczyły m.in. synagog żydowskich w Filippii, zadań niewolników w starożytności czy przebiegu podróży św. Pawła po jego nawróceniu.

Do grona laureatów dołączyli również: Kamila Dymarek z diec. gliwickiej i Dominika Dereń z z arch. przemyskiej (ex aequo IV miejsce), Ewelina Knopek z diec. bielsko-żywieckiej (VI miejsce) oraz Piotr Krzyżak z arch. wrocławskiej (VII miejsce).

Zdobywczynie dwóch pierwszych miejsc: Kamila Paluch i Katarzyna Zelek wraz z ich katechetami, Wiolettą Sulką i ks. Sylwestrem Brzeźnym, pojadą w nagrodę na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Miejsce trzecie, które zajęła Martyna Zarzycka (katecheta: Łukasz Bajer), nagrodzono pielgrzymką do Grecji - śladami św. Pawła Apostoła. Ponadto zwycięzcy otrzymali upominki rzeczowe: tablety,  komplety Superprodukcji Biblia Audio i zestawy książkowe. Siedmiorgu laureatom przysługują również indeksy uprawniające do podjęcia studiów na kilkunastu kierunkach wielu renomowanych uczelni wyższych.

Uroczystą galę finałową konkursu poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył i podczas której homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej. Kaznodzieja zachęcił młodych, by „wzrastali w łasce”, czym nawiązał do słów św. Piotra z Ewangelii dnia (2 P 3,12-15a.17-18).

- Niech to polecenie św. Piotra będzie przewodnikiem w medytacji o czytaniu Słowa Bożego - życzył biskup Stefanek.

O archidiecezjalnych zmaganiach w konkursie czytaj TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama