Nowy numer 39/2020 Archiwum

Pomoc dla dzieci poszkodowanych w wypadku na zakopiance

Działa specjalna infolinia, zorganizowano dyżury psychologów, modlą się też parafianie z Wilanowa.

- Będziemy modlili się za ofiary wypadku i ich rodziny podczas najbliższych Mszy św. - mówi ks. prałat Waldemar Macko, proboszcz parafii św. Anny w Wilanowie. 

To w pobliżu wilanowskiej kolegiaty znajduje się Szkoła Podstawowa nr 261 im. Stanisława Kostki Potockiego, której uczniowie ulegli poważnemu wypadkowi na zakopiance.

Warszawscy siódmoklasiści wracali dwoma autokarami i busem z zielonej szkoły z Zakopanego. Po drodze do Warszawy mieli jeszcze zwiedzić Kraków. Autokarem podróżowało 47 osób, w tym czterech opiekunów.

Około godziny 11 w miejscowości Tenczyn, autokar jadący jako drugi w kolejności, czołowo zderzył się z tirem. Pojazdy stanęły w poprzek drogi i częściowo wjechały do rowu. Policja przypuszcza, że jeden z pojazdów mógł zjechać na przeciwległy pas ruchu. W wypadku brał udział również samochód osobowy.

Cztery osoby w tym jedno dziecko zostały bardzo ciężko ranne. Te osoby w pierwszej kolejności na pokładzie śmigłowców zostały przetransportowane do szpitali w Krakowie. Pozostali poszkodowani trafili do szpitali w Krakowie, Nowym Targu, Limanowej, Suchej Beskidzkiej oraz Katowicach. Osobom nie wymagającym hospitalizacji, zapewniono opiekę psychologiczną - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik na miejscu wypadku.

28 poszkodowanych, którzy nie wymagali hospitalizacji, zostało przewiezionych do gimnazjum w miejscowości Lubień, gdzie mają zapewnioną opiekę psychologiczną i medyczną. Ze szkoły kolejnych pięć osób uskarżających się na bóle zostało przewiezionych do szpitala.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie uruchomiło specjalną infolinię dla rodziców dzieci poszkodowanych w wypadku w Tenczynie. Pod numerem telefonu 12 272 90 22 rodziny mogą uzyskać informacje na temat osób poszkodowanych w zderzeniu na zakopiance.

Warszawski ratusz poprosił krakowskich psychologów o pomoc na miejscu. W podstawówce, przy ul. Wiertniczej w Warszawie, do której uczęszczają dzieci ranne w wypadku, oraz w pobliskiej poradni psychologowie będą dyżurowali w piątek do godz. 20, a także w weekend od godz. 11. Natomiast od poniedziałku wszyscy potrzebujący będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 24 przy al. Rzeczypospolitej 14, po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie pod numerem : 22 858 20 29 / 22 651 72 49. 

Stołeczny ratusz zorganizował transport do Małopolski dla dyrektora szkoły i rodziców poszkodowanych dzieci.

Zakopianka będzie zablokowana jeszcze przez kilka godzin. Wyznaczono objazdy przez Mszanę Dolną. Policja, Inspekcja Transportu Drogowego oraz prokurator analizują zdarzenie. Zabezpieczono m.in. tachografy z pojazdów.

Na miejsce dotarł specjalistyczny sprzęt do usunięcia pojazdów. Zarówno autokar jak i tir nadają się do kasacji. Kierowca tira po zderzeniu był zakleszczony w kabinie. Strażacy musieli użyć hydraulicznych nożyc, aby wydobyć mężczyznę z pojazdu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama