Obudził ducha wolności w stolicy. Dziś ma swoją tablicę

W Śródmieściu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odsłoniła tablicę upamiętniającą Jana Józefa Lipskiego, publicysty, krytyka literackiego i działacza opozycji.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 12 czerwca. Zmarłego w 1991 r. Lipskiego wspominali w krótkich przemówieniach prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, radna Anna Nehrebecka (PO) oraz działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL: Andrzej Wielowieyski i Henryk Wujec. Wartę honorową trzymała straż miejska.

Andrzej Jan Wielowieyski, b. wicemarszałek Senatu zwrócił uwagę, że Jan Józef Lipski był człowiekiem "bojowym, dzielnym, ale był niezwykle wydajnym i skutecznym”. Zauważył, że  w środowiskach demokratycznych Jan Józef Lipski odegrał szczególną rolę - podejmował inicjatywy, które podejmowane były potem przez innych jak na przykład "List 34” czy walka z cenzurą. Największym z nich był Klub Krzywego Koła, który zrzeszał kilkuset członków i kilka tysięcy wspierających przyjaciół. - On to środowisko stworzył i prowadził na co dzień - wyjaśnił b. wicemarszałek.

Dodał, że z tego środowiska wyrosło wielu późniejszych działaczy KORu, Ruchu Praw Człowieka, inicjatyw Solidarności.

- Był to człowiek, który najbardziej w moim przekonaniu przyczynił się do tego, co było obudzeniem ducha wolności w naszej stolicy - powiedział A.J Wielowieyski.

Obecny podczas uroczystości Jan Tomasz Lipski, syn opozycyjnego działacza podziękował władzom miasta i osobom, które przyczyniły się do tej uroczystości. - Dom mojego ojca był zawsze miejscem spotkań, zwłaszcza w czerwcu, kiedy obchodzone były imieniny Jana Józefa zwane "Balem u prezydenta”. To było duże wydarzenie, chciałbym, żebyśmy dziś nawiązali do tego wydarzenia - powiedział.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na kamiennicy przy ul. Konopczyńskiego 4a dokonali: prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Anna Nehrebecka-Byczewska, Henryk Wujec, Andrzej Wielowiejski oraz dzieci Jana Józefa Lipskiego: Agnieszka Onyszkiewicz oraz Jan Tomasz Lipski.

"W tym domu mieszkał, wraz z żoną Marią Lipską (1928-2016), Jan Józef Lipski (1926-1991), żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, historyk literatury, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, przywódca PPS, senator RP. "Wierzących i niewierzących - uformował nas nakaz miłości bliźniego” - pisał. Żył godnie z tym nakazem. Demokratyczną opozycję uczył, jak troskę o sprawiedliwość i prawa człowieka łączyć z wiernością niepodległej Polsce.” - głosi napis na nowo odsłoniętej tablicy.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..