Nowy numer 39/2020 Archiwum

Wyszyński coachem?

Pracowitość, elastyczność poglądów, szacunek do człowieka i życie modlitwą. W ocenie prof. Pawła Skibińskiego, historyka z UW, Prymas Tysiąclecia mógłby dziś uchodzić za doradcę życia personalnego.

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” o „Prymasie Wyszyńskim jako doradcy życia personalnego” mówił 21 czerwca prof. Paweł Skibiński. Prelegent zwrócił uwagę, że mimo upływu 37 lat od śmierci duchownego, wciąż ma wiele do zaoferowania współczesnemu człowiekowi.

– Dziedzictwo prymasa jest bardzo wszechstronne, są to nie tylko zagadnienia związane z polityką czy teologią, ale są to kwestie życiowe, z którymi zmagamy się na co dzień – zauważył prof. Skibiński, który analizą dzieł kard. Wyszyńskiego zajmuje się od 18 lat. Życie Prymasa Tysiąclecia było inspirujące z kilku powodów. Po pierwsze – przez 33 lata był on niekwestionowanym i „skutecznym” przywódcą Kościoła w Polsce i narodu. Dodatkowo model jego życia został zweryfikowany przez Kościół – w grudniu 2017 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Jedną z wartości, którą warto naśladować, była pracowitość. – Tak intensywna praca była możliwa ze względu na wartości, jakim służył. On nie pracował dla zaspokojenia własnych ambicji czy potrzeb. On pracował dla innych, a przede wszystkim dla Boga – mówił profesor. Kolejną cechą godną naśladowania jest szacunek dla drugiego człowieka, także dla wroga, osób, które są uciążliwe, i komunistów. – On mówił wprost, że wynika to z modlitwy i cierpliwości. Choć to wykracza poza tematykę doradztwa personalnego i historyczną, trudno jest zrozumieć prymasa, jeśli nie weźmie się pod uwagę tego, że naprawdę był to człowiek modlitwy – zauważył. – To także wzór postępowania codziennego, ludzkiego. Ponieważ heroiczność cnót nie jest tylko heroicznością cnót nadprzyrodzonych, ale także cnót ludzkich, które powinny znajdować odzwierciedlenie w naszej codziennej egzystencji – dodał. Kolejny wykład „Prymas Wyszyński uczy nas Kościoła” (25 października) wygłosi dr Paweł Błażewicz, z kolei 22 listopada o przepisie prymasa Wyszyńskiego na politykę opowie prof. Paweł Skibiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama