Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pomóż bezdomnym pójść na pielgrzymkę

Już po raz piąty grupa warszawskich bezdomnych zaopiekuje się osobami niepełnosprawnymi podczas pielgrzymki na Jasną Górę.

Już po raz piąty grupa warszawskich bezdomnych, na co dzień wspieranych przez Braci Mniejszych Kapucynów i Fundację Kapucyńską, zaangażuje się w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, podczas XXVII Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Bezdomni zaniosą intencje osób, które pomogą im w przygotowaniach do pielgrzymki.

Bezdomni związani z braćmi kapucynami i fundacją wezmą udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Pielgrzymka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. odprawioną o godz. 6 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie.

Dla osób mieszkających na ulicy uczestnictwo w pielgrzymowaniu jest wyjątkowym przeżyciem - daje im nadzieję, pozwala zjednoczyć się z innymi wiernymi i z Bogiem.

- Dziesięć dni marszu to czas modlitwy, przemyśleń, pokonywania własnych słabości i jednocześnie odnajdywania siły do dalszego życia - mówi Marek, jeden z bezdomnych, który kilkukrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Od 5 lat podopieczni fundacji angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym w Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych. Zdaniem Andrzeja, opieka nad drugą osobą w czasie trudnej wędrówki, jest wyjątkową nauką i uczy stawiać siebie na drugim miejscu.

- Jestem przekonany, że pielgrzymka przyniesie wiele korzyści. Czas spędzony w drodze daje możliwość wewnętrznej przemiany naszych pątników, pokuty, ale przede wszystkim jest on doskonałym punktem zaczepienia dla Pana Boga, który chce zmieniać ich życie na lepsze. Ludzie zobaczą, że bezdomni potrafią nie tylko brać, ale i dawać. Swoją wdzięczność bezdomni okażą, niosąc na Jasną Górę przekazane od darczyńców intencje. Wiele osób z różnych powodów nie może sobie pozwolić na uczestnictwo w pielgrzymce, dlatego też nasi bezdomni są niejako wysłannikami - mówi br. Michał Gawroński opiekun tegorocznej grupy bezdomnych, który po raz kolejny wyrusza na pielgrzymkę razem z ubogimi. - Wiedząc, jak ważny jest dla bezdomnych ten czas, w tym roku organizujemy dwie zbiórki, które odbędą się od 9 lipca do 3 sierpnia - dodaje.

Pierwsza to zbiórka funduszy na portalu allages.pl, na udział bezdomnych w pielgrzymce (tzw. wpisowe), ubezpieczenie, powrót autokarem do Warszawy i namioty. Celem jest zapewnienie udziału w pielgrzymce 25 osobom bezdomnym i 10 wolontariuszom.

Druga to zbiórka darów rzeczowych. Fundacja Kapucyńska zbiera męskie t-shirty, skarpety, bieliznę, spodnie letnie, krótkie spodenki, bluzy sportowe, buty sportowe i sandały (rozmiar 40-45), kurtki przeciwdeszczowe, plecaki średniej wielkości (bagaż podręczny), torby/plecaki duże (bagaż główny), śpiwory, karimaty oraz łatwe w rozstawieniu namioty.

Rzeczy można dostarczać do Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Kapucyńskiej 4, 00-245 w Warszawie ( z informacją "dary na pielgrzymkę"). Furta klasztorna czynna jest codziennie w godzinach 7.30 – 21, z przerwą od 17.30 do 18.30. Na ten sam adres można wysyłać paczki z darami.

Intencje modlitewne od darczyńców, które powędrują wraz z pielgrzymami na Jasną Górę, można składać na furcie klasztornej lub przesłać drogą mailową: biuro@fundacja-kapucynska.org

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama