Nowy numer 43/2020 Archiwum

MPW potrzebuje przestrzeni

Problemy z parkowaniem, zapchana ul. Przyokopowa, brak miejsca na wystawy czasowe… Muzeum Powstania Warszawskiego planuje rozbudowę.

Na tę placówkę powstańcy czekali 60 lat. Ale nie tylko oni, bo muzeum bije rekordy popularności. Kiedy otwierano je 14 lat temu, przy ul. Przyokopowej straszyły tymczasowe baraki i zrujnowany, opustoszały budynek po dawnych zakładach lamp im. Róży Luksemburg.

Teraz powstały przy niej biurowce i bloki mieszkalne, trudno więc zaparkować, zwłaszcza autokarom, które przywożą do muzeum ok. 6 tys. grup rocznie. – Każdego roku odwiedza nas ok. 700 tys. osób. Jesteśmy już na granicy wydolności i nie chcemy, żeby miało to wpływ na komfort zwiedzania – mówił Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, ogłaszając 19 lipca konkurs na rozbudowę i modernizację placówki. Zagospodarowany zostanie pas zieleni na skarpie, który rozciąga się między zabytkowym budynkiem i chodnikiem od strony ul. Towarowej. – Ta otwarta przestrzeń relaksu, działań artystycznych będzie służyła muzealnym gościom, ale też będzie ofertą dla pracowników pobliskich biur i okolicznych mieszkańców – powiedział dyrektor Jan Ołdakowski. Od stacji metra do przyszłego wejścia do muzeum przy ul. Towarowej będzie wiódł chodnik w paśmie zieleni. Obecny płot, który w przeciwieństwie do samej bryły muzeum nie jest zabytkiem i nie podlega ochronie konserwatorskiej, zostanie zburzony. Pas zieleni przy ul. Towarowej poszerzy się więc o kilka metrów, aż do obecnego muru wolności, który będzie wydzielał część historyczną muzeum. Od ul. Towarowej zostaną wytyczone zatoki dla autokarów, staną niskie pawilony, które zostaną połączone podziemnymi przejściami z głównym budynkiem „Pokój na lato”, który bardzo spodobał się mieszkańcom Warszawy i pozostanie jako całoroczna przyjazna przestrzeń kawiarniano-kulturalna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama