Nowy numer 41/2019 Archiwum

Pogrzeb wieloletniej dyrektor liceum nazaretanek

Siostra Teresa Mirosława Górska zmarła 20 lipca. Miała 75 lat.

Siostra Teresa spędziła we wspólnocie zakonnej 57 lat. Była polonistką, autorką wierszy i książek, archiwistką oraz dawną dyrektor Prywatnego LO Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Warszawie, wychowawczynią wielu pokoleń uczennic.

Jeszcze do 10 lipca pracowała nad książką o historii domu prowincjalnego, którą napisała na 100-lecie pobytu sióstr nazaretanek w Warszawie. Ukończyła ją i wyjechała na urlop do rodziny do Wrocławia. Tam nagle źle się poczuła.

Pogrzeb s. Teresy odbędzie się 25 lipca w domu prowincjalnym w Warszawie: o 10.30 - Różaniec, o godz. 11 - Eucharystia, po czym nastąpi wyprowadzenie doczesnych szczątków na cmentarz.

Siostra Teresa urodziła się 12 stycznia 1943 r. w Rozwadowie.  Do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu wstąpiła po zdaniu matury w 1961 r.  26 sierpnia 1970 r. złożyła w Ostrzeszowie śluby wieczyste. Po uzyskaniu magisterium z filologii polskiej (KUL) w 1972 r. pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Prywatnym LO Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Warszawie, a w latach 1983-1992 była dyrektorem tej szkoły.

W latach 1980-1986 należała do Zarządu Prowincjalnego, brała udział w Kapitułach Generalnych, a w roku 1992 została wybrana do Zarządu Generalnego i pracowała w Rzymie jako radna generalna (1992-2001). Zajmowała się wraz z innymi siostrami publikacją "Pism" bł. Franciszki Siedliskiej i prac o niej, a także o 11 nazaretankach, męczennicach z Nowogródka.

Od roku 2001 pracowała w archiwum prowincjalnym w Warszawie. Jest autorką wielu artykułów. Chętnie służyła pomocą archiwistkom z innych zgromadzeń.

Jej pasją była poezja. Do tej pory ukazały się jej tomiki: "Bliski i daleki", Warszawa 2000; "Nutami spadających liści", Filadelfia 2002; "Poezje", Warszawa 2014, "Wiersze pierwsze i ostatnie", Warszawa 2015. W roku 2016 r. ukazała się płyta z jej poezją, śpiewaną przez Julię i Grzegorza Kopalów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL