Nowy numer 42/2018 Archiwum

Żegnaj, dowódco!

W wieku 101 lat, dwa dni po rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zmarł jego legendarny dowódca, żołnierz II wojny światowej.

Przed rokiem w parku Wolności, podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania, gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl” wygłosił przejmujące przemówienie, uznane wówczas za jego testament. „W najśmielszych moich marzeniach nie przypuszczałem, że dożyję tych lat wspaniałych, kiedy dziś mamy wolną, niepodległą ukochaną naszą ojczyznę. Pamiętajcie, młodzi, doceniajcie to, że żyjecie w tak wspaniałym kraju. (...) Wy przejmujecie pałeczkę” – mówił.

I wzruszony dodał. „Żegnam was. Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami”. Na obchody kolejnej rocznicy już nie był w stanie przybyć.

Zmarł 3 sierpnia w Warszawie. Był lotnikiem, oficerem Armii Krajowej i generałem brygady Wojska Polskiego. W latach 2004–2014 zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był współzałożycielem i prezesem Związku Powstańców Warszawskich.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy