Nowy numer 4/2021 Archiwum

Siedemnaście dni dla Matki

Ksiądz Dominik Chmielewski SDB, paulin o. Stanisław Jarosz, Wincenty Łaszewski i Maciej Bodasiński są gośćmi Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, które rozpoczęło się w Niepokalanowie.

To jest modlitewny maraton na cześć Matki Bożej. Zgodnie z Jej prośbą wyrażoną podczas objawień w Fatimie, Jej Sercu zostaną zawierzone nie tylko wszelkie sprawy osobiste, ale też polityczne.

Zawierzenie rozpoczęło się 6 sierpnia, dokładnie 91 lat po tym, jak św. Maksymilian z ówczesnym proboszczem Pawłowic dokonali poświęcenia figurki Niepokalanej na terenie, gdzie później powstał Niepokalanów. O godz. 17 sprzed figury przeszła procesja różańcowa do bazyliki. Tam o godz. 18 Mszę św. odprawił o. Grzegorz Maria Szymanik OFM Conv, gwardian niepokalanowskiego klasztoru. Konferencję o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie (a także o innych objawieniach) wygłosił Grzegorz Kasjaniuk.

W tym roku, tak samo jak w ubiegłym, Wielkiemu Zawierzeniu towarzyszy figura Matki Bożej Fatimskiej poświęcona przez papieża Pawła VI. Figura na co dzień znajduje się w klasztornej kaplicy nad refektarzem. Na czas zawierzenia została przeniesiona do bazyliki i przed nią uczestnicy składają swoje intencje.

W następnych dniach uczestnicy będą powierzać Maryi kolejne grupy społeczne i dziedziny naszego życia. W pierwszym tygodniu, zwanym błagalnym, ofiarują Jej Sercu dziedzictwo kolbiańskie, gospodarkę i przemysł, dzieła ewangelizacji, rządzących, bezpieczeństwo narodowe, sport, media, służbę zdrowia, kulturę, edukację i rodziny.

14 sierpnia, kiedy Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie i rocznicę śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego OFM Conv, założyciela Niepokalanowa, tamtejsza parafia świętuje odpust. Z tej okazji o godz. 17 zostanie odprawiony „Transitus” - nabożeństwo upamiętniające śmierć św. Maksymiliana w obozie w Oświęcimiu w 1941 r.

Drugi odpust obchodzony jest następnego dnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przygotowanie do niego rozpocznie się wieczorem 14 sierpnia uwielbieniem, które o godz. 21 poprowadzi zespół „zaNim” z Łodzi. Po Mszy św. o godz. 23 nastąpi całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. W dniu uroczystości na wszystkich Mszach św. w niepokalanowskiej bazylice odbędzie się zawierzenie Sercu Maryi. O godz. 10 będzie można wysłuchać świadectw, a o 11.30 uroczystą Eucharystię sprawować będzie bp Jan Piotrowski z Kielc.

Czas od 16 do 22 sierpnia będzie czasem dziękczynienia: za miłość Boga, stworzenie, dar życia, zbawienie w Kościele, bliskich, powołanie i Maryję – naszą opiekunkę i pośredniczkę Bożych łask.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama