Nowy numer 24/2021 Archiwum

8 drogowskazów. Nie przegap!

– Szczęście jest tam, gdzie zupełnie nie spodziewasz się go znaleźć – przekonuje o. Jacques Philippe ze Wspólnoty Błogosławieństw, który będzie o tym mówił w Krakowie, Warszawie i Poznaniu.

W całej historii zbawienia Bóg wybiera to, co słabe, liche, ułomne, małe – takie, za które po ludzku nie dalibyśmy pięciu groszy. Na wielkich przywódców i proroków namaszczał jąkałów, zwyczajnych tchórzy albo mężczyzn z depresją.

Na apostołów Jezus powołał wcale nie lepszych: prostych rybaków wprost od sieci, narwańców, a nawet zdradliwego Judasza, któremu – jak czytamy w Ewangelii – nawet przed wydaniem Jezusa zdarzało się podbierać pieniądze ze wspólnego trzosa. W każdym razie nie była to ówczesna elita – intelektualna, finansowa, moralna ani żadna inna. Ludzie bez wpływów, pieniędzy, możliwości czy szczególnych zdolności. Boża logika jest tak różna od ludzkiej. Co Bóg w nich takiego zobaczył, że spośród milionów z pewnością lepszych kandydatów, wybrał akurat ich? Zdaniem o. Jacques’a Philippe’a, klucza należy szukać w ośmiu błogosławieństwach wypowiedzianych przez Jezusa, które św. Mateusz zanotował w 5. rozdziale swojej Ewangelii. Szczególnie zaś w pierwszym z nich: w byciu „ubogim duchem”. To one otwierają nam drogę do świętości, są programem na udane życie, sposobem na odzyskanie pokoju i radości. Niby proste i jasne, ale trudne do przyjęcia i jeszcze trudniejsze do wcielenia w życie. Dlaczego? Bo idą na przekór tego, co ceni świat. – Dzisiejszy świat choruje na pychę, na niedającą się zaspokoić żądzę bogactwa i władzy. Jeśli istnieje jakieś lekarstwo na tę chorobę, jest ono zapisane w ośmiu błogosławieństwach – mówi zakonnik. I dodaje: – Żeby stać się „solą ziemi” i „światłem świata”, jak tego pragnął Chrystus (Mt 5,1-14), Kościół musi być ubogi, cichy i pokorny. Miłosierny. Francuski kapłan, duszpasterz Wspólnoty Błogosławieństw, rekolekcjonista i ojciec duchowy będzie głosił rekolekcje na ten temat od 6 do 8 września w kościele św. Dominika w Warszawie (ul. Dominikańska 2). Każdego dnia spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o 19.30.

Do poczytania

W sierpniu nakładem dominikańskiego wydawnictwa „W drodze” ukazała się książka o. Jacques’a Philippe’a  „8 sposobów na znalezienie szczęścia tam, gdzie się go nie spodziewasz”. Będzie ją można kupić podczas rekolekcji. Dla Czytelników warszawskiego GN mamy 3 egzemplarze, ufundowane przez wydawnictwo. Prześlemy je do osób, które do końca sierpnia nadeślą do nas zgłoszenia e-mailowe (warszawa@gosc.pl), zawierające dane niezbędne do wysyłki książki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama