Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ks. Bartłomiej Kapałka kapelanem papieża Franciszka

Proboszczowi parafii w Rybiu dokument wręczył osobiście kard. Kazimierz Nycz.

Ks. Bartłomiej Kapałka to organizator i pierwszy proboszcz w podwarszawskiej parafii Rybie, a także budowniczy kościoła. Dokument wręczył mu osobiście kard. Kazimierz Nycz, który dziś specjalnie przybył do Rybia na odpust parafialny św. Bartłomieja.

- Tworzył tę parafię od podstaw - najpierw jako wikariusz parafii w Raszynie, potem, od 1988 roku, jako proboszcz powstałej już wtedy parafii. Konsekracja kościoła w Rybiu odbyła się 17 października 2004 roku.

Jak podkreśla kard. Kazimierz Nycz, ks. Bartłomiej Kapałka jest nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym.

- Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu. Ksiądz prałat Kapałka absolutnie zasługuje na godność kapelana honorowego Ojca Świętego - powiedział.

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego (potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską) to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Drugą wciąż istniejącą godnością jest tytuł Prałata honorowego Ojca Świętego.

Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65. rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL