Nowy numer 34/2019 Archiwum

Proboszcz z Rybia kapelanem papieża Franciszka

Ksiądz Bartłomiej Kapałka, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Rybiu, został mianowany kapelanem honorowym papieża Franciszka.

Dekret osobiście wręczył mu kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przybył do Rybia na odpust parafialny. – Tworzył tę parafię od podstaw – najpierw jako wikariusz parafii w Raszynie, potem, od 1988 roku, jako proboszcz powstałej już wtedy parafii – zauważył kardynał. Konsekracja kościoła w Rybiu odbyła się 17 października 2004 r. Jak podkreśla kard. Nycz, ks. Bartłomiej Kapałka jest nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym. – Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu. Ksiądz prałat Kapałka absolutnie zasługuje na godność Kapelana Honorowego Ojca Świętego – powiedział. Ten tytuł, potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską, to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65. rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL