Nowy numer 22/2020 Archiwum

Grzybiarz jak saper. Myli się raz

Nawet 50 gram muchomora zielonawego, zwanego sromotnikiem potrafi zabić. Dlatego Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie uruchamia dyżury dla grzybiarzy.

Nawet 50 gram muchomora zielonawego, zwanego sromotnikiem potrafi zabić. Co piąty dorosły i co drugie dziecko po jego spożyciu umiera. Na które grzyby uważać? W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. 

Porady grzybowe udzielane są w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 82 od poniedziałku do piątku w godz. 11-14. Ważne: oceniane są tylko grzyby świeże na podstawie cech zewnętrznych, najpóźniej do 48 godzin od zbioru.

Grzyby do oceny należy dostarczyć w pojemnikach przewiewnych (kosze, łubianki), w postaci całych, dobrze wykształconych owocników ( zbyt młode mogą nie mieć wykształconych wszystkich cech charakterystycznych dla danego gatunku).

- Nawet wśród tych, którzy uważają się za znawców grzybów, rozpoznanie niektórych gatunków nastręcza trudności - mówi Marlena Skorupka-Dziedzic, kierownik oddziału promocji zdrowia WSSE.

Najczęściej mylone są młode muchomory sromotnikowe, najbardziej trujący polski grzyb, podobny do gąski, gołąbka zielonawego, dziko rosnącej pieczarki czy czubajki kani.

Dlatego specjaliści przestrzegają przed zbieraniem bardzo młodych osobników grzybów, szczególnie grzybów blaszkowych. W szczególności nie należy zbierać i spożywać grzybów, których blaszki są białe, biało-kremowe lub kremowe. 

Nie wolno również zbierać grzybów starych i przejrzałych, nasączonych wodą, nadjedzonych przez ślimaki czy zapleśniałych, gdyż łatwo o pomyłkę w rozpoznaniu gatunku. Nieprzestrzeganie tej zasady jest m.in. przyczyną spożywania muchomora sromotnikowego jako gołąbka zielonawego, gąskę zielonkę lub czubajkę kanię. 

Nie wolno też oceniać grzybów nieznanych na podstawie smaku. Wiele grzybów trujących ma bowiem łagodny smak, np. śmiertelnie trujący sromotnik. Gatunki poważnie trujące, w tym śmiertelnie są grzybami, które pod kapeluszem mają „blaszki”.

Muchomor sromotnikowy o wadze 50 gram jest grzybem potencjalnie śmiertelnym. Po jego spożyciu umiera nawet co drugie dziecko i co piąta osoba dorosła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama