Nawet 50 gram muchomora zielonawego, zwanego sromotnikiem potrafi zabić. Dlatego Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie uruchamia dyżury dla grzybiarzy.
Nawet 50 gram muchomora zielonawego, zwanego sromotnikiem potrafi zabić. Co piąty dorosły i co drugie dziecko po jego spożyciu umiera. Na które grzyby uważać? W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Porady grzybowe udzielane są w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 82 od poniedziałku do piątku w godz. 11-14. Ważne: oceniane są tylko grzyby świeże na podstawie cech zewnętrznych, najpóźniej do 48 godzin od zbioru.
Grzyby do oceny należy dostarczyć w pojemnikach przewiewnych (kosze, łubianki), w postaci całych, dobrze wykształconych owocników ( zbyt młode mogą nie mieć wykształconych wszystkich cech charakterystycznych dla danego gatunku).
- Nawet wśród tych, którzy uważają się za znawców grzybów, rozpoznanie niektórych gatunków nastręcza trudności - mówi Marlena Skorupka-Dziedzic, kierownik oddziału promocji zdrowia WSSE.
Najczęściej mylone są młode muchomory sromotnikowe, najbardziej trujący polski grzyb, podobny do gąski, gołąbka zielonawego, dziko rosnącej pieczarki czy czubajki kani.
Dlatego specjaliści przestrzegają przed zbieraniem bardzo młodych osobników grzybów, szczególnie grzybów blaszkowych. W szczególności nie należy zbierać i spożywać grzybów, których blaszki są białe, biało-kremowe lub kremowe.
Nie wolno również zbierać grzybów starych i przejrzałych, nasączonych wodą, nadjedzonych przez ślimaki czy zapleśniałych, gdyż łatwo o pomyłkę w rozpoznaniu gatunku. Nieprzestrzeganie tej zasady jest m.in. przyczyną spożywania muchomora sromotnikowego jako gołąbka zielonawego, gąskę zielonkę lub czubajkę kanię.
Nie wolno też oceniać grzybów nieznanych na podstawie smaku. Wiele grzybów trujących ma bowiem łagodny smak, np. śmiertelnie trujący sromotnik. Gatunki poważnie trujące, w tym śmiertelnie są grzybami, które pod kapeluszem mają „blaszki”.
Muchomor sromotnikowy o wadze 50 gram jest grzybem potencjalnie śmiertelnym. Po jego spożyciu umiera nawet co drugie dziecko i co piąta osoba dorosła.