Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niepokalanów: Ósma gwiazda w koronie Maryi

- Nie będzie pokoju w społeczności ludzkiej, jeśli nie zakorzeni się on głęboko w sercu człowieka - powiedział przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. inaugurującej Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Liczni wierni w obecności nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział w poświęceniu Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki, który podkreślił że dar pokoju jest Bożą łaską i przychodzi przez serce człowieka, które jest pojednane z Bogiem.

Ołtarz Adoracji do niepokalanowskiej kaplicy został wykonany ze złota, srebra i kryształu. Maryja stała się Monstrancją dla dużej, 20-centymetrowej, rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej.

Postać Maryi otacza wieniec ze srebrnych lilii, które wraz ze słonecznymi promieniami tworzą świetlistą poświatę. Na jednej z warstw kryształu znalazło się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa. 

Niepokalanów: Ósma gwiazda w koronie Maryi   Gdy powstał projekt kaplicy dla niepokalanowskiego sanktuarium, zakonnicy przypomnieli sobie o dawnym liście o. Maksymiliana. Zdumieni odkryli, że był... proroczy. Był dokładnie taki sam, jak marzył św. Maksymilian, który w liście do współbraci pisał z Japonii: "Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami, monstrancja w ciągłym wystawieniu Przen. Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zaglądnie do Kościółka »Bazyliki«, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia. I załatwia sprawy misyjne, twardych opoczystych serc pogańskich" - pisał założyciel klasztoru.

- Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe - przyznaje proboszcz Niepokalanowa o. Andrzej Sąsiadek OFM Conv.

Wówczas też stowarzyszenie Regina della Pace zwróciło się do wspólnoty klasztornej i parafialnej, z prośbą, aby w bazylice niepokalanowskiej utworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama