Nowy numer 39/2022 Archiwum

Nasz Kościół, nasz ból

W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, świeccy dominikanie zapraszają 14 września do modlitwy i pokuty za nadużycia seksualne księży i osób konsekrowanych.

Świeccy członkowie Zakonu Kaznodziejskiego, działający przy parafii św. Dominika na Służewie wraz z tą parafią, organizują dzień pokuty za grzechy nieczystości, pedofilii i molestowania seksualnego popełniane przez osoby konsekrowane i kapłanów.

To odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, który zareagował na opublikowany w sierpniu raport na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach amerykańskiego stanu Pensylwania. 18 sierpnia papież napisał w specjalnym liście do wszystkich wiernych: „Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób”. 

"Obserwujemy to nie tylko w Pensylwanii, gdzie opublikowano porażający raport o skali takich nadużyć, ale w bardzo wielu miejscach na świecie. Z pewnością nie brak takich sytuacji także w polskim Kościele" - uważają świeccy dominikanie ze Służewa i proponują konkretne działanie. 14 września 2018 r., będzie dla nich dniem wynagradzania.

"Chcemy też błagać miłosiernego Boga o to, aby ofiary tych przestępstw i nadużyć znalazły odpowiednią pomoc i opiekę, a krzywdziciele i ci, którzy na to przyzwalali lub nie reagowali dostatecznie skutecznie - aby otrzymali łaskę skruchy i nawrócenia" - piszą na swojej stronie internetowej.

Do takiej pokuty zachęcają też innych. Proszą, żeby w powyższych intencjach podjąć post (najlepiej o chlebie i wodzie, ale również każdy inny, który będzie odczuwalną formą pokuty), odmówić modlitwę różańcową, przyjąć Komunię św. wynagradzającą lub podjąć dowolne inne formy pokuty.

Zgłoszenia udziału w tej inicjatywie przyjmowane są przez formularz internetowy dostępny pod tym adresem:
https://goo.gl/forms/gRnOUeJ5nlFGWoXm1

Dominikańska parafia wraz ze świeckimi dominikanami zapraszają do udziału w Mszy św., która będzie sprawowana w kościele na Służewie (ul. Dominikańska 2) 14 września o 19.30. Po niej odprawione zostanie także nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji wynagrodzenia i przebłagania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy