Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kościół dla środowisk medycznych Warszawy

Świątynia św. Zygmunta na Bielanach będzie od 30 września miejscem duszpasterstwa służby zdrowia w archidiecezji warszawskiej. Postarała się o to bł. Hanna Chrzanowska.

O tym, że warszawskiemu środowisku medycznemu przydałoby się stałe miejsce modlitwy i formacji, rozmawiano już w latach 90.  Sprawa wróciła w tym roku, podczas przygotowań do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej - pielęgniarki z Warszawy, wielkiej społeczniczki i kobiety o ogromnym sercu dla chorych. 

- Już ona to załatwi - mówiły po cichu warszawskie pielęgniarki, gdy 28 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Hannę Chrzanowską zaliczono w poczet błogosławionych.

I wskazywały kościół św. Zygmunta, przy pl. Konfederacji 55 jako najlepszą z możliwych lokalizacji. Od 22 lat działa przy nim Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej (Hospicjum). W parafii rezyduje też jego dyrektor ks. kanonik Władysław Duda, który równocześnie jest archidiecezjalnym duszpasterzem środowisk medycznych.

- Środowisko medyczne Warszawy jest liczne, ale bardzo rozproszone. Spotyka się w kilku miejscach, często o sobie nawet nie wiedząc - mówi ks. W. Duda. - Coniedzielna Msza św. i spotkania po niej ułatwią formację duchową, ale też pozwolą nam się poznać, nawiązać kontakty, porozmawiać... Środowisku bardzo tego brakowało.

Do kościoła św. Zygmunta duszpasterz zaprasza wszystkich związanych z pomocą osobom chorym i cierpiącym: lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, psychologów, ratowników medycznych, farmaceutów, laborantów, opiekunów medycznych, studentów medycyny i pokrewnych specjalności.

Na wybór akurat tego kościoła na duchowe zaplecze medyków miał też zapewne fakt powołania wydziału medycznego na niedalekim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Placówka zacznie kształcić przyszłe kadry medyczne już za dwa lata.

Uroczystą Eucharystię inaugurującą duszpasterstwo środowisk medycznych w nowym roku duszpasterskim metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi 30 września o 17.30.

Odtąd w kościele św. Zygmunta w każdą niedzielę będzie sprawowana Msza św. (o 17.30) dla lekarzy, pielęgniarek i innych osób związanych z opieką nad osobami chorymi i starszymi. Po niej - spotkanie w dolnym kościele.

- Będziemy chcieli sprowadzić relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej na Bielany. Mam nadzieję, że stanie się bliską patronką środowiska obok bł. ks. Jerzego Popiełuszki - dawnego duszpasterza pracowników służby zdrowia czy błogosławionej niepokalanki, męczennicy drugiej wojny światowej Ewy Noiszewskiej (s. Marii Ewy od Opatrzności - przyp. jjw) - dodał ks. W. Duda.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama