Posiadasz listy, zdjęcia, pamiątki związane z bł. ks. Jerzym Popiełuszką? Spodziewając się rychłej kanonizacji, sanktuarium męczennika na Żoliborzu poszukuje wszelkich śladów jego działalności.
W związku z oczekiwaną kanonizacją ks. Jerzego Popiełuszki oraz rosnącym zainteresowaniem życiem męczennika Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki działające przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki rozpoczynają akcję ogólnopolskiej zbiórki listów pisanych przez ks. Jerzego, pamiątek po nim i zdjęć z jego osobą. Pozyskiwane będą zarówno oryginalne dokumenty, jak i ich kopie, dzięki czemu domowe archiwa zachowają bezcenne skarby. Pozyskane pamiątki wejdą w skład zasobów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, będą mogły stać się częścią ekspozycji muzealnej. Zostaną również udostępnione badaczom i popularyzatorom postaci ks. Jerzego.
- Wierzymy, że dzięki tej akcji będzie możliwe jeszcze bliższe poznanie ks. Jerzego Popiełuszko. W domowych archiwach mogą znajdować się nieznane dotąd listy, zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki. Poznanie tych dokumentów pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia błogosławionego. W przyszłym roku minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Zbliża się, jak wierzymy, dzień kanonizacji, dlatego jest to dodatkową motywacją, aby taką akcję przeprowadzić właśnie teraz - mówi ks. Marcin Brzeziński - proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony i męczennik, związany był z Białostocczyzną, gdzie się urodził, i z Mazowszem, gdzie pełnił posługę kapłańską. Był poza tym związany ze środowiskiem Solidarności i z duszpasterstwem ludzi pracy, ze środowiskiem medycznym, studenckim. Sam dużo podróżował, zarówno po świecie, jak i po Polsce. Odwiedzał kolebki Solidarności na Pomorzu, w Małopolsce czy na Śląsku. W wielu miejscach miał przyjaciół. Wielokrotnie też był przez nich fotografowany. Prowadził korespondencję listowną.
Strategicznymi partnerami akcji "Popiełuszko - pamiętam" są: Poczta Polska SA, NSZZ "Solidarność" oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Patronat medialny objął "Gość Niedzielny".
- Poczta Polska włącza się do akcji zbierania listów i innych pamiątek po kapelanie ludzi pracy - mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej. Nasza firma jest największym pracodawcą w Polsce i bliskie nam są ideały służby ludziom, które przyświecały ks. Jerzemu - dodaje.
- Ks. Jerzy Popiełuszko oddał swoje kapłaństwo ludziom spychanym na margines społeczeństwa. To przykład powołania przepełnionego miłosierdziem, kapłaństwa służebnego. Postać bł. ks. Jerzego jest też przypomnieniem w tych trudnych czasach dla Kościoła, że nigdy nie brakowało dobrych, świętych księży. Stąd wysiłki, by ta pamięć była nieustannie ożywiana i stąd apel o pamiątki wciąż przechowywane w wielu szufladach. Chodzi nam o to, by pamięć o ks. Jerzym nigdy nie zginęła - dodaje bp Rafał Markowski.
Osoby chcące podzielić się swoimi pamiątkami proszone są o kontakt: Ośrodek Dokumentacji i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Hozjusza 2, 01-565 Warszawa, tel. 22/ 839 47 28, www.popieluszko.net.pl, muzeum@muzeumkspopieluszki.