Nowy numer 23/2020 Archiwum

Krzyżu święty nade wszystko...

Podczas parafialnego odpustu w Świątyni Opatrzności Bożej dokonano wprowadzenia relikwii Krzyża Świętego.

Podczas parafialnego odpustu do Świątyni Opatrzności Bożej zostały wprowadzone relikwie Krzyża Świętego. Cząstka relikwii pochodzi z sanktuarium na Świętym Krzyżu. Na prośbę metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza przekazał je w darze dla Świątyni Opatrzności Bożej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Uczestnikami uroczystości byli darczyńcy Świątyni, którzy przeżywali tego dnia swój dzień skupienia wspólnoty Providentia Dei. Około półtora tysiąca wiernych ze wszystkich zakątków Polski wysłuchało konferencji ks. prof. Leona Nieściora OMI nt. „Ufność chrześcijanina w obliczu Opatrzności Bożej”. - Bóg zgodził się być bezsilny wobec człowieka i nic nie zrobi jeśli on nie powie "tak". Największą przeszkodą we współdziałaniu człowieka z Bożą opatrznością jest nasz rozum i nasza wola, gdy upiera się przy swoim - mówił prelegent. - Czyż głód i wojny i kataklizmy nie zaprzeczają Bożej Opatrzności? Bóg wybrał plan awaryjny, skoro plan stałego szczęścia człowieka w raju się nie powiódł i skoro człowiek, jak dziecko, stał się nieposłuszny. Bóg wprowadził plan, który przez nieszczęście, cierpienie prowadzi do szczęścia. Przy tym największą część niedoli ludzkiej bierze na siebie Ukrzyżowany. Dopiero mając tę prawdę przed oczyma, można mówić, czemu jest tyle cierpienia - dodał.

Mszy św. odpustowej przewodniczył kustosz powstającego sanktuarium, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, który zapowiedział, że relikwie Krzyża Świętego na razie będą przechowywane w kaplicy adoracyjnej, a docelowo znajdą się w planowanej kaplicy Wielkiego Piątku.

- Bądźcie pozdrowieni wszyscy, którzy chcecie uwielbiać Boga w jego Bożej opatrzności. To ona sprawiła, że zostaliśmy odkupieni przez krzyż Jezusa Chrystusa. To w opatrzności swojej Bóg nie przestał nas kochać. Nadal kocha nas poprzez nasz krzyż, który chcemy i pragniemy nauczyć się nosić nie z kim innym, jak tylko z Jezusem Chrystusem - mówił ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

Po Mszy św. wierni mieli okazję ucałować relikwie Krzyża, a także wysłuchać prelekcji Grzegorza Polaka nt. „Prymas Wyszyński - świętość przez krzyż”, poprzedzonej pokazem filmu o wizycie kard. Stefana Wyszyńskiego na Świętym Krzyżu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama