Uratowali dziesiątki tysięcy małżeństw, zostali odznaczeni

Założyciele stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie - Irena i Jerzy Grzybowscy zostali uhonorowani medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Odznaczenie wręczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Uroczystość nadania odznaczeń miała miejsce podczas Mszy św. na zakończenie Międzynarodowego Zjazdu Liderów Ośrodków Diecezjalnych i Liderów Ośrodków Krajowych Spotkań Małżeńskich w Konstancinie-Jeziornej. Liturgii dziękczynnej za 40 lat Spotkań Małżeńskich - weekendowych rekolekcji opartych o zasady dialogu - przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

- Budować na Chrystusie - tego uczą Spotkania Małżeńskie. Jeśli nie będziesz budował na własnym "ja", ale na drugim człowieku i razem z drugim człowiekiem, nie zapominając o Panu Bogu, owoc i skutek takiego ducha będzie błogosławiony i będzie drogą świętości i zbawienia - powiedział kardynał Nycz podczas jubileuszowej Eucharystii. Dodał, że trudności w małżeństwie zawsze będą, ale małżonkowie nie są skazani na samotność, ponieważ Bóg zawsze jest z nimi.

Odbierając medal "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” Irena Grzybowska powiedziała, że "należy się on Duchowi Świętemu”. - Czuję się uczestniczką tego daru, jakim są Spotkania Małżeńskie, mimo naszych słabości i niedoskonałości - powiedziała.

Uratowali dziesiątki tysięcy małżeństw, zostali odznaczeni   Mszy św. jubileuszowej przewodniczył kard. Nycz Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Irena i Jerzy Grzybowscy z wykształcenia są geografami. Mają dwie córki. Irena Grzybowska przez wiele lat pracowała w Instytucie Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo jako asystentka w Katedrze Geografii Fizycznej, później jako kustosz w bibliotece Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Dr Jerzy Grzybowski pracował jako asystent, a później adiunkt w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (1976-1990); następnie jako redaktor i redaktor naczelny miesięcznika „Misjonarz” (1990-2008) wydawanego przez Zgromadzenie Księży Werbistów. W latach 1996-2004 był członkiem Zespołu Koordynacyjnego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, a od 2004 jest członkiem jej Rady Programowej.

W kadencji 2009-2013 r. Irena i Jerzy Grzybowscy byli członkami Rady Duszpasterskiej przy Arcybiskupie Warszawskim. Są autorami licznych publikacji dotyczących małżeństwa, przygotowania do małżeństwa i duchowości małżeńskiej.

Przez 40 lat w Spotkaniach Małżeńskich wzięło udział 35 tys. małżeństw, tyle samo Wieczorach dla Zakochanych i rekolekcjach dla narzeczonych. Dla wielu z nich rekolekcje te miały charakter "ostatniej deski ratunku” przed rozwodem.

Międzynarodowy Zjazd Liderów Ośrodków Diecezjalnych i Liderów Ośrodków Krajowych Spotkań Małżeńskich odbył się dniach 14-16 września w Centrum Animacji Misyjnej Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego w Konstancinie.

Wzięło w nim udział ok. 180 liderów - małżeństw i kapłanów z 27 Ośrodków Spotkań Małżeńskich w Polsce oraz z 25 Ośrodków tego Stowarzyszenia prowadzących pracę rekolekcyjną poza Polską m.in. z Białorusi, Irlandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Ukrainy zarówno obrządku rzymskokatolickiego, jak i grekokatolickiego, oraz Wielkiej Brytanii. Uczestniczyć też będą Liderzy Spotkań Małżeńskich Cerkwi Prawosławnej.

Mottem zjazdy były słowa św. Pawła: "Czuwaj we wszystkim, podnieś na duchu, wypełnij swoją posługę!” (wg 2 Tym 4,2n). Uczestnicy spotkania nakreślili drogowskazy dalszego rozwoju. Są to m.in.: zwiększenie informacji o spotkaniach w mediach, potrzeba ustawicznej formacji i towarzyszeniu małżonkom na różnych etapach małżeństwa, a także rozwijanie gałęzi Spotkań Małżeńskich dla związków niesakramentalnych.

Maciej i Teresa Jakubowscy w pierwszych Spotkaniach Małżeńskich uczestniczyli w 1978 r. Później przez 12 lat pomagali innym parom jako animatorzy Spotkań Małżeńskich pracować nad małżeńskim dialogiem.

- Dzięki tym spotkaniom zrozumiałem różne reakcje żony. W efekcie dialogu przekonujemy się, że się kochamy, a drobne nieporozumienia nie przekreślają tego co nas łączy - mówi Maciej Jakubowski.

Teresa Jakubowska zauważa, że dzięki metodzie dialogu w relacji panuje większy pokój, mniejsza impulsywności oraz nieprzemyślane reakcje. - Każdy człowiek z natury jest egocentryczny, dialog daje przestrzeń do wypowiedzenia się drugiemu człowiekowi, wyjaśnienia sytuacji, co redukuje poziom konfliktu i pozwala odzyskać zaufanie - mówi T. Jakubowska.

Spotkania Małżeńskie to założone w Polsce katolickie międzynarodowe stowarzyszenie wiernych, którego statut został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w 2009 r.
Stowarzyszenie co roku prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw i kilkadziesiąt serii Wieczorów dla Zakochanych - warsztatowej metody przygotowania do sakramentu małżeństwa. W krajach poza Polską prowadzonych jest co roku ok. 50 rekolekcji podstawowych dla małżeństw i ok. 30 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych.

W Warszawie w organizację weekendowych rekolekcji dla małżeństw zaangażowanych jest animatorskich 40 par i 7 kapłanów. Weekendowe sesje prowadzone są sześć razy do roku. Oprócz spotkań dla małżonków organizowane są także Wieczory dla Zakochanych adresowane dla osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa.

- Przychodzą też pary, które nie są formalnie narzeczonymi, ale dopiero zaczynają się poznawać, myślą poważnie o swoim związku i chcą poznać i podjąć dobrą decyzję - wyjaśnia Urszula Kowalczyk, która wraz z mężem odpowiada za warszawski region.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..