Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Pyszna roślinność" bp. Władysława Zaleskiego

Był wychowankiem warszawskiego seminarium, misjonarzem, patriarchą Antiochii i... miłośnikiem roślin tropikalnych. Jego kolekcja 32 tys. ilustracji jest skarbem Ogrodu Botanicznego UW.

Władysław Michał Bonifacy Zaleski urodził się 2 maja 1852 r. w Wielonie na Litwie. Szkołę średnią ukończył w Kownie, w latach 1880-1881 uczęszczał do Warszawskiego Seminarium Duchownego. W roku 1881 wyjechał do Rzymu, gdzie studiował w dyplomatycznej Akademii Duchownej oraz w Collegium Romanum Uniwersytetu Gregoriańskiego. Rok później otrzymał święcenia kapłańskie. Już jako doktor teologii pojechał w 1885 r. z misją dyplomatyczną do Hiszpanii, a dwa lata później papież Leon XIII mianował go papieskim prałatem.

Dużo podróżował. Pierwszą wyprawę do Indii Wschodnich odbył w 1886 r., jako sekretarz Delegacji Apostolskiej. W 1892 r. został biskupem oraz delegatem apostolskim w Indiach Wschodnich. Przez wszystkie lata swojej posługi rezydował w Kandy na Cejlonie. Był inicjatorem zmian administracyjnych w podległym sobie terenie i powstania Centralnego Seminarium Duchownego dla Indii. Szczególną opieką obdarzał młodzież, której wychowanie i edukację uważał za niezwykle istotne. Znał biegle 8 języków. Był nazywany „ojcem kleru Indyjskiego” bądź „apostołem Indii”, dzieci zaś mówiły do niego „dziadunio”.

W 1916 r. powrócił do Rzymu, gdzie papież Benedykt XV nominował go patriarchą Antiochii. Zmarł w Rzymie w 1925 r. Zgodnie z jego ostatnią wolą doczesne szczątki biskupa spoczywają w kaplicy Papieskiego Seminarium Ojców Jezuitów w Pune, w Indiach.

Oprócz działalności misyjnej i dydaktycznej, bp. Zaleskiego interesowały etnografia, botanika i zoologia. Był autorem wielu dzieł podróżniczo-etnograficznych i kilku książek przygodowych dla młodzieży. Pisał również poezje.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy