Nowy numer 3/2021 Archiwum

"Pyszna roślinność" bp. Władysława Zaleskiego

Był wychowankiem warszawskiego seminarium, misjonarzem, patriarchą Antiochii i... miłośnikiem roślin tropikalnych. Jego kolekcja 32 tys. ilustracji jest skarbem Ogrodu Botanicznego UW.

Przez prawie 35 lat bp Władysław Zaleski zbierał i katalogował rośliny. W jego imponującej kolekcji cenne są zwłaszcza ryciny, rysunki, fotografie i opisy roślin tropikalnych, które miał okazję oglądać w czasie misyjnych wypraw. Największą wartość mają dzieła autorstwa brytyjskich ilustratorów, z których najwcześniejsze pochodzą z drugiej połowy XVIII w., a najmłodsze z początku ubiegłego wieku.

Kolekcja zgromadzona w 168 oprawionych w skórę i tłoczonych na grzbietach tekach zawiera też opisy i ryciny architektury ogrodowo-wystawienniczej, owoców, grzybów, a nawet owadów. Biskup tworzył kolekcję aż do 1921 r. (cztery lata przed śmiercią). Liczyła ona wówczas 31 786 plansz, obejmujących 24 492 gatunki botaniczne. Dzięki zachowanej korespondencji bp. Zaleskiego, wiadomo że zależało mu, aby zbiór trafił do specjalistycznego księgozbioru wydziałowego jednej z polskich uczelni wyższych, "gdzie wszyscy, co się zajmują studiami botanicznymi, łatwiejszy mieliby do niego dostęp" (fragment jego listu z 1910 r.). Obecnie znajduje się w posiadaniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Okazją do poznania zbioru "Flore Tropicale" będzie XXII Festiwal Nauki, który odbywać się będzie w Warszawie od 21 do 30 września. W organizację imprezy włącza się ponad sto instytucji naukowych, edukacyjnych, upowszechniających kulturę oraz stowarzyszeń i towarzystw naukowych. Dla szkół przygotowywane są tematyczne lekcje, pozostałe osoby mogą wziąć udział w otwartych spotkaniach, debatach i wieczorach z nauką.

Spotkanie poświęcone niezwykłej kolekcji bp. Władysława Zaleskiego odbędzie się 22 września o godz. 15 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (al. Ujazdowskie 4). Obowiązują zapisy poprzez formularz: www.garden.uw.edu.pl/zwiedzanie/pyszna-roslinnosc-w-oczach-bpa-wladyslawa-zaleskiego-tworcy-kolekcji-flore-tropicale. 

Na wykładzie i multimedialnym pokazie zaprezentowane zostaną najciekawsze ilustracje, zarówno pod względem artystycznym, jak i ikonograficznym. Uczestnicy zobaczą także oryginalne egzemplarze rycin z kolekcji "Flore Tropicale".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama