Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dzień patrona Warszawy

W niedzielę Mszy św. odpustowej o godz. 12 będzie na Ursynowie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Co roku uroczystości odpustowe w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie (ul. Przy Bażantarni 3) gromadzą mieszkańców nie tylko Ursynowa. Bł. Władysław jest patronem całej Warszawy i w dniu jego wspomnienia, kwiaty pod pomnikiem na Natolinie składają też władze stolicy.

Patronem Warszawy ogłaszano bł. Władysława kilkukrotnie. Dwa razy jeszcze zanim został błogosławionym: senat miasta w 1604 roku (w dowód wdzięczności za uzdrowienie dwóch synów królewskich, z których jeden został potem królem, drugi – arcybiskupem i kardynałem), warszawski oficjał specjalnym kościelnym dekretem w 1705. Potem jeszcze Jan XXIII w 1962 roku, na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego, ogłosił bł. Władysława głównym patronem miasta.

Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Warszawie w 1753 r. Głównym ośrodkiem kultu bł. Władysława pozostaje akademicki kościół św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie błogosławiony spędził ostatnie lata swego życia i gdzie przechowywane są relikwie ramienia błogosławionego. W kościele bernardyńskim zmarł w 1505 roku i tam został pochowany. Przez wieki przychodzili licznie do grobu zakonnika, by polecać jego wstawiennictwu swoje trudne sprawy. Szczególnej opieki doznali w 1522 r., gdy miasto nawiedziła epidemia dżumy. Nie widząc końca zarazy, ludność zaczęła gorliwie modlić się o wstawiennictwo przed Bogiem do Władysława, cieszącego się powszechną opinią świętości – i nagle umór ustał.

W niedzielę 23 września Mszy św. odpustowej o godz. 12 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup polowy WP Józef Guzdek. Podczas tej Mszy św. małżeństwa obchodzące okrągłe jubileusze zawarcia związku małżeńskiego odnowią przyrzeczenia. Zwyczaj odnowienia przyrzeczeń małżeńskich w dniu odpustu rozpoczął się w 2005 r., gdy do parafii syn św. Beretty Molli przekazał relikwie swojej mamy, która zmarła tydzień po narodzeniu czwartego dziecka, Joanny Emanueli. Dotknięta chorobą nowotworową zdecydowała się nie poddawać leczeniu, które spowodowałoby śmierć poczętego dziecka. 

W ramach obrzędu odnowienia ślubowania śpiewany jest hymn do Ducha Świętego. Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują: „czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie, aż do końca życia?”

Po Mszy św. odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Władysława przez przedstawicieli władz państwowych, stolicy i dzielnicy Ursynów. Odpustowi będzie towarzyszyć jarmark z wyrobami tradycyjnymi. O 13.15 odbędzie się koncert pt. "Polska żyje w nas" w wykonaniu Orkiestry Koncertowej "Victoria", a o 15.00 koncert "Spacer po Warszawie" Zespołu Pieśni i Tańca UW "Warszawianka". O 16.00 zagra Kapela Warszawska im. Staśka Wielanka, a od 17.00 - w czasie potańcówki na dechach - Aligancka Kapela.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy