Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tędy przeszła Warszawa

Rekonstrukcyjny marsz rozpocznie obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosącym im Pomoc.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących im Pomoc odbędą się 30 września. Tego dnia ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci "Tędy Przeszła Warszawa”.

Warszawska część marszu rozpocznie się o g. 11 na pl. Krasińskich, pruszkowska o g. 14 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23. W tym roku Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Uroczystości organizowane są przez Muzeum Dulag 121, powiat pruszkowski i Fundację Edukacji Historycznej, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Marsz Pamięci upamiętnia mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta.

Według szacunków historyków, nawet do 650 tysięcy osób, trafiło do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Tam w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której decydowano o ich dalszych losach.

150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych.

W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić - legalnie lub nielegalnie - około 100 tysięcy osób.

- Podczas Obchodów pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i  Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc - mówią organizatorzy.

Program:

WARSZAWA:  X Marsz Niepokonanych  

Trasa Marszu: Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście
10.00 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)
11.00 Rozpoczęcie X. Marszu Niepokonanych spod Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich
Stacja 1: plac Krasińskich – Pomnik Powstania Warszawskiego
Stacja 2: plac przed Narodowym Muzeum Archeologicznym "Arsenał” (ul. Długa 52)
Stacja 3: plac przed budynkiem PAST-y (ul. Zielna 39)
13.20  Przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa (bezpłatne bilety będą rozdawane w trakcie Marszu)
Podczas Marszu w wybranych punktach trasy odbędzie się program muzyczno-artystyczny w wykonaniu Teatru Muzycznego "Od Czapy”.

PRUSZKÓW: III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
Trasa Marszu : Kraszewskiego, Prusa, Poznańska, POW, 3 Maja
13.15 Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
14.00 Rozpoczęcie III. Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie  marszu pruszkowskiego i warszawskiego.

PRUSZKÓW: Inscenizacja obozowej selekcji i oficjalne uroczystości
15.00 - 16.30 Pomnik "Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 ul. 3 Maja 8A

Organizatorzy do udziału w marszu zapraszają rekonstruktorów, dla chętnych organizowane są warsztaty. Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia dostępne w Muzeum Dulag 121 tel: (22) 758 86 63; kom: 696-591-295; dulag@dulag121.pl.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama