Przed Świątynią Opatrzności Bożej stanął kamienny krzyż. To dar Ormian dedykowany św. Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę pontyfikatu i z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ustanowienia pierwszej Republiki Armenii.
W Eucharystii uczestniczył kard. Nycz, który wskazał na ormiański kamienny krzyż nazywany chaczkarem, jako znak łączności pomiędzy narodem polskim i ormiańskim, także przez postać św. Jana Pawła II, który był wielkim przyjacielem Armenii. – Niech ten chaczkar będzie znakiem bliskości, współpracy i serdeczności między nami. A jako że jesteśmy w miejscu zbudowanym przez różne narody, niech ten krzyż będzie znakiem pięknej ich obecności w Polsce i podziękowaniem za wkład w budowę tej świątyni – dziękował.
Krzyż ufundowali abp R. Minassian oraz ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, który zabrał głos na koniec Mszy św. Wyraził on radość, że przed jednym z głównych kościołów w Polsce stanął chaczgar poświęcony św. Janowi Pawłowi, wielkiemu przyjacielowi Ormian i synowi polskiej ziemi, który przybył do Armenii z okazji 1700-lecia jej chrztu. – To pierwszy papież, który oficjalnie uznał ludobójstwo w Armenii. Przybył do nas w 2001 r. i przez ten krzyż wraca do Polski. A dla nas chaczgar to symbol modlitwy – przypomniał dyplomata.
Ormiański kamienny krzyż stanął przed świątynią dzięki inicjatywie Centrum Opatrzności Bożej. Uroczystość jego odsłonięcia zorganizowali: Ambasada Republiki Armenii w Polsce oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wraz z Centrum Opatrzności Bożej.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Zaśpiewał on w języku ormiańskim „Psalm chwały”, który skomponował Krzysztof Teodorowicz na jubileusz 650-lecia katedry we Lwowie. Chór wykonał także antyfonę „Ave, Regina caelorum” oraz „Modlitwę za Armenię” skomponowaną do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki w 2001 r. w Cycernakaberdzie, miejscu upamiętniającym ludobójstwo Ormian.