GN 22/2020 Archiwum

Bp Kamiński: Przepraszam wszystkich skrzywdzonych

Biskup warszawsko-praski chce rozwiązać problem nadużyć w diecezji. Z 12 zgłoszonych przypadków molestowania, dwa nie potwierdziły się, a trzech kapłanów stanęło przed sądem.

- Z całą determinacją pragniemy chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. Dlatego prezentujemy dokument, który pomoże regulować wiele trudnych spraw i sytuacji, które się rodzą. Traktuję to jako priorytet. Pragnę w tym miejscu powiedzieć "przepraszam" i uczynić wszystko, by ci którzy poczuli się skrzywdzeni mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie - powiedział bp Romuald Kamiński, prezentując dokument "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej".

16-stronnicowa instrukcja reguluje zasady pracy obowiązujące duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach oraz podejmujących różne zakresy odpowiedzialności w Kościele warszawsko-praskim.

Udziela także praktycznych rad, jak rozmawiać z osobą, która zgłasza nadużycie i przypomina (w aneksie) procedurę interwencji w przypadku uzasadnionych informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia.

Podczas konferencji prasowej biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk poinformowali o liczbie zgłaszanych przypadków nadużyć seksualnych i przestępstw, które miały miejsce w ostatnich latach w diecezji warszawsko-praskiej.

- W ostatnich latach wszczęto postępowanie wobec 12 osób. Wśród tych 12, dwa postępowania nie potwierdziły prawdziwości. Zostaje nam w kręgu zainteresowań 10 spraw. Z tych 10 trzy zostały zakończone: wszystkie dotyczyły osób pokrzywdzonych między 15. a 18. rokiem życia. Siedem spraw wciąż trwa. Trzy z nich dotyczą osób, które nie ukończyły 15. roku życia, cztery - między 15. a 18. We wszystkich zakończonych sprawach pokrzywdzonymi były trzy osoby między 15. a 18. rokiem życia. Z 10 spraw trzy zawisły między sądami państwowymi. Dwie zostały zakończone wyrokami, a dotyczyły osób poniżej 15. roku życia. Jedna wciąż trwa. Wszyscy duchowni, wobec których toczyło się lub toczy postępowanie, są odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. Trzech kapłanów pozostaje suspendowanych. Mają zakaz podejmowania obowiązków kapłańskich. Wszyscy byli poddani diagnostyce psychologicznej, odbyli terapię i pokutę przewidzianą prawem kanonicznym - relacjonował bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawsko-praski zadeklarował również, że w ciągu miesiąca powstanie dodatkowy dokument regulujący zasady funkcjonowania duchownych w przestrzeni internetowej i mediach społecznościowych.

Nowy dokument przewiduje także obowiązek zgłaszania do kanclerza kurii wszelkich wyjazdów zorganizowanych i nieformalnych z osobami poniżej 18. roku życia oraz obowiązek uzyskania pisemnej zgody rodziców. Dzieci i młodzież nie powinny też przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych. Jeśli ich dobro wymaga indywidualnego spotkania z duchownym, spotkanie nie może odbywać się w warunkach odizolowanych. Należy zadbać o transparentność, np. przeszklone drzwi lub ściany, albo obecność innych osób w pobliżu. Zabronione jest stosowanie kar cielesnych oraz „werbalne naruszanie godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowanie języka w ich obecności”. Dokument zabrania również częstowania podopiecznych używkami oraz tolerowania ich używania.

- W listopadzie odbędziemy spotkania rejonowe ze wszystkimi kapłanami diecezji. Chcemy nie tylko zapoznać ich z zawartością tego dokumentu, ale też uzyskać pisemne potwierdzenie, że zapoznali się z jego treścią i będą się do niego stosować - poinformował bp Marek Solarczyk, który jest współautorem dokumentu.

Biskupi warszawsko-prascy liczą na to, że dokument pozwoli nie tylko uniknąć w przyszłości przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży, ale zachęci także do zgłaszania ich odpowiednim władzom.

W kurii warszawsko-praskiej istnieje zespół złożony z kanclerza oraz psychologa, prawnika i duszpasterza, który rozpoznaje wstępnie przypadki nadużyć seksualnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mee...
  27.09.2018 19:13
  Kościół należy oczyścić z wpływów szatana i piątej kolumny – stwierdził na antenie TVP Info ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy".
  doceń 7
 • mee...
  27.09.2018 19:35
  Zlo od zlego pochodzi, a zatem te gwalty na maloletnich, to nic innego jak ofiara diablu...Golab.
  doceń 6
 • Jurek
  27.09.2018 20:37
  Ryba jak wiadomo psuje sie od glowy. Dlatego mysle ze wielu katolikow oczekuje w koncu wyjaanienia sprawy aecybiskupa z Poznania. I albo uqolnienia go od oskarzen albo normalneho postepowania zgodnego z kod kanonicznym i innymi zaleceniami wladz koscielnych
  doceń 16
 • marek
  28.09.2018 10:21
  kto jest bez grzechu,niech pierwszy rzuci kamieniem; tego przykazania nie przestrzegają głównie najwięksi grzesznicy,oskarżając,jak popadnie; oskarżyć o molestowanie jest b.łatwo,bo to pojęcie tak szerokie,że wszystko może się w nim zmieścić;jednocześnie przeciwko takiemu oskarżeniu jest się.b.trudno bronić.Dziś żyjemy w zwariowanym świecie,gdzie o molestowanie żony oskarżają mężów i dzieci rodziców.W świecie mass mediów oskarżenie publiczne wywołuje natychmiastową infamię, nie czeka się na formalny wyrok,który przecież może być uniewinniający.Tak właśnie działa zły,a ludzie to kupują.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama