Nowy numer 22/2020 Archiwum

Nie żyje Piotr Pawłowski

To on przybliżył nam świat osób niepełnosprawnych. Uwrażliwiał, oswajał, z wielkim taktem i dobrocią.

W warszawskim szpitalu zmarł Piotr Pawłowski, niestrudzony działacz na rzecz osób niepełnosprawnych. Sam, po niefortunnym skoku do wody, został całkowicie sparaliżowany i od 36 lat poruszał się na wózku.

Mimo niepełnosprawności, podjął szereg inicjatyw ułatwiających życie osób niepełnosprawnych i ich integrację ze społeczeństwem. Z ogromną determinacją, ale i taktem oswajał nas, sprawnych ze światem osób poruszających się na wózkach, głuchoniemych, niewidomych...

Niepełnosprawnych zaś z takim samym zacięciem przekonywał do tego, żeby nie zamykali się w czterech ścianach i swoich problemach. Sam był najlepszym przykładem życia aktywnego, ciekawego i spełnionego.

Był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Przez ponad 25 lat był dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. Był twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które stworzyły największą w kraju platformę informacyjną dla środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami (magazyn "Integracja", portal niepełnosprawni.pl, telewizyjny program "Misja integracja").

Działał na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, poprzez unikatowy serwis rekrutacyjny Sprawniwpracy.pl, który zrekrutował już ponad 3 tys. pracowników z różnymi niepełnosprawnościami. Stworzył też sieć Centrów Integracja, w których wsparcie otrzymuje ok. 8 tys. osób rocznie.

Wymyślił program „Polska bez barier”, w ramach którego powstały liczne konferencje, publikacje, a także wzrosła dostępność architektoniczna wielu polskich miast. Do tej pory Fundacja Integracja wykonała ponad 650 audytów architektonicznych i 700 audytów serwisów internetowych.

Zainicjował wiele projektów mających na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Był pomysłodawcą m.in. konkursu "Człowiek bez Barier", promującego osoby z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność i zaangażowanie mogą być źródłem motywacji dla innych do przełamywania barier w życiu codziennym oraz kampanii "Płytka wyobraźnia", ostrzegającej młodych ludzi przed młodzieńczą brawurą oraz tragicznymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody.

Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Totus Tuus, Wektorem 2015 - Nagrodą Pracodawców RP, tytułem „Społecznika Roku 2015", medalem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Piotr Pawłowski był żonaty.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    08.10.2018 12:50
    Panie Boże, w Tobie nie ma żadnych niepełnosprawności, jest za to wielkie Serce, którym obficie dzielisz się ze Swoimi dziećmi, także z panem Piotrem. Dziękuję Ci za jego życie, za wszelkie aktywności na rzecz podobnie jak on utrudzonych. Wierzę, że jest już w pełni zjednoczony z Tobą. Ufam w to. Dziękujemy, panie Piotrze!
    doceń 17
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama