Nowy numer 11/2024 Archiwum

Szata trzeciego tysiąclecia

Szatę liturgiczną, jaką Jan Paweł II miał na sobie podczas inauguracji obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 będzie można oglądać za rok w Warszawie.

Szatę, którą Jan Paweł II miał na sobie podczas inauguracji obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 w nocy z 24 na 25 grudnia 1999 r. pokazano w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Niezwykłą relikwię będzie można w przyszłości zobaczyć na ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

- Szata będzie najprawdopodobniej zamykała ekspozycję. Będziemy mogli przy niej słuchać słów, jakimi Jan Paweł II wprowadzał ludzkość w trzecie tysiąclecie - podkreślił dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski.

Prezentacji oryginału kapy, w obecności kardynała Kazimierza Nycza dokonał Roberto Salvagnin z pracowni Atelier Decima Regio z Wenecji.

- W projektowaniu szaty wykorzystaliśmy motyw bramy i kolory o symbolice chrystologicznej: złoto, czerwień i granat. Dwa znaki, które wychodzą z wysoka w kierunku powtarzalnego motywu bramy symbolizują Krew Chrystusa, która otwiera dla nas bramę łask - podkreślił.

Atelier ubierało Jana Pawła II przez ostatnie 10 lat jego pontyfikatu. Zaprojektowało i uszyło dla Jana Pawła II 38 szat liturgicznych, które były użyte podczas 130 uroczystości. 

- Ile razy będziemy przechodzić obok kapy Ojca świętego, pamiętajmy nie tylko o papieżu, ale o wszystkich bramach i drzwiach, które swoim pontyfikatem Jan Paweł otworzył - prosił kard. Kazimierz Nycz, dodając że symboliki szacie dodaje proroctwo wypowiedziane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, który przepowiedział Janowi Pawłowi II, że wprowadzi Kościół w trzecie tysiąclecie.

Kapa ta to pod wieloma względami unikatowy projekt artystyczny. Szata została zaprojektowana z uwzględnieniem zasad obowiązujących przy tworzeniu strojów liturgicznych, lecz przy jej wykonaniu wykorzystano niepowtarzalny materiał, który mimo imponujących rozmiarów kapy, zapewnia lekkość i zachwyca pod względem estetycznym.

Jest to tkanina, przy której powstaniu wykorzystano najnowsze pomysły technologiczne, współcześnie stosowane w przemyśle kosmicznym. Całość została ręcznie wykonana na specjalne zamówienie we włoskiej pracowni. Jest to Atelier Decima Regio z Wenecji, które projektuje i szyje szaty liturgiczne dla hierarchów Kościoła.

W atelier pracują nie tylko projektanci i krawcy, ale również teologowie. Każdy symbol umieszczony na szatach liturgicznych ma więc głęboką wymowę liturgiczną.

Nazwa pracowni „Decima Regio", czyli w wolnym tłumaczeniu „Dziesiąte Królestwo" to rzymska nazwa historyczna regionu północnych Włoch. Atelier powstało w 1987 roku, a kilka lat później zostało zaproszone przez ceremoniarza papieskiego, arcybiskupa Piero Mariniego do Watykanu, by projektować i szyć szaty liturgiczne dla Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy