Nowy numer 22/2020 Archiwum

Stary/nowy burmistrz

W wielu podwarszawskich gminach wybory prawdopodobnie wygrali dotychczasowi burmistrzowie i wójtowie. Także w Legionowie.

Dane z wczorajszego głosowania w większości przypadków nie są jeszcze pełne. Wynika z nich, że mieszkańcy podwarszawskich gmin nie chcą większych zmian. Na burmistrzów i wójtów wybierali ludzi znanych i sprawdzonych w samorządzie.

Największą uwagę przykuły wybory w Legionowie. Według wstępnych informacji wygrał je dotychczasowy burmistrz Roman Smogorzewski, który miastem rządzi od 16 lat. Pod koniec tegorocznej kampanii zasłynął obraźliwymi, seksistowskimi komentarzami, skierowanymi pod względem kandydatek ze swojego okręgu wyborczego. Mimo tego zdobył uznanie 63,8 proc. wyborców, pozostawiając daleko w tyle Bogdana Kiełbasińskiego (21,1 proc.) ze stowarzyszenia „Nasze Miasto Nasze Sprawy”.

Z pierwszych danych wyborczych wynika również, że reelekcję w pierwszej turze zapewnili sobie burmistrzowie i wójtowie: Krzysztof Chaciński z Radzymina (75 proc. poparcia), Jacek Orych z Marek (70 proc.), Marcin Jakubowski z Mińska Mazowieckiego (60 proc.), Elżbieta Radwan z Wołomina (54 proc.), Paweł Bednarczyk z Tłuszcza (53 proc.). W pierwszej turze prawdopodobnie rozstrzygną się wybory w Tarczynie, gdzie wygrywa Barbara Galicz oraz w Konstancinie-Jeziornie, gdzie stanowisko utrzyma Kazimierz Jańczuk.

W kilku podwarszawskich gminach żadnemu z kandydatów na burmistrzów lub wójtów nie udało się uzyskać zdecydowanej większości głosów. Ich mieszkańcy 4 listopada powtórnie pójdą do urn, wybrać już tylko między dwoma kandydatami, którzy w pierwszej turze zyskali największe poparcie.

W Górze Kalwarii najprawdopodobniej najwięcej osób zagłosowało na Arkadiusza Strzyżewskiego (48 proc.), który w drugiej turze spotka się z dotychczasowym burmistrzem Dariuszem Zielińskim (31 proc.). W Józefowie mieszkańcy być może będą wybierać pomiędzy Markiem Banaszkiem, zastępcą burmistrza od 2002 r. oraz prawnikiem Mateuszem Rojkiem (PiS). Zapowiada się też na dogrywkę w Piasecznie, pomiędzy Danielem Putkiewiczem z Koalicji Obywatelskiej i Wojciechem Ołdakowskim z PiS. W pierwszej turze nie udało się wyłonić burmistrza również w Ząbkach, Zielonce i Otwocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama