Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dzień Zaduszny w kryptach archikatedry

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, 2 listopada o 18.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję żałobną do krypt archikatedry.

Przez cały Dzień Zaduszny otwarte będą krypty archikatedry warszawskiej. Obok arcybiskupów warszawskich spoczywają tam m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, pisarz – noblista Henryk Sienkiewicz, ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, prezydenci Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

O godz. 18.00 kard. Nycz, w asyście seminarzystów, poprowadzi procesję żałobną w bazylice i jej podziemiach. – Katedra warszawska pragnie modlić się za wszystkich, którzy odeszli, a potrzebują naszej modlitwy – zapewnia proboszcz parafii katedralnej ks. Bogdan Bartold. W czasie procesji żałobnej wierni zatrzymywać się będą przy kolejnych stacjach, czytane będą tzw. wypominki czyli modlitwa za zmarłych, których imiona zostaną wymienione.

– Tego dnia szczególnie modlimy się za królów, za prezydentów. Za arcybiskupów warszawskich, budowniczych archikatedry i tych wszystkich, którzy tutaj pracowali, za parafian i całą archidiecezję warszawską – podkreśla ks. Bartołd. Procesja zakończy się przy sarkofagu kard. Józefa Glempa.

Punktem centralnym obchodów liturgicznego wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych będzie Eucharystia o godz. 19.00 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. – Razem ze wszystkimi będzie się modliła Polska Opera Królewska wykonując Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta – zapowiada ks. proboszcz.

Requiem Mozarta należy do najsłynniejszych utworów z gatunku mszy żałobnej. To ostatnie, nieukończone dzieło wiedeńskiego mistrza. Solistów, chór i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi dyrygent Dawid Runtz. W archikatedrze w Dzień Zaduszny zabrzmi po raz drugi.

Ponadto, po raz pierwszy w kościele akademickim św. Anny o 21.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych profesorów, wykładowców, pracowników i studentów uczelni warszawskich. Natomiast 8 listopada o 18.30 w kościele seminaryjnym zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych ze środowiska Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Liturgia ta będzie sprawowana w języku łacińskim z tradycyjnym śpiewem gregoriańskim. Klerycy wykonają m.in. sekwencję „Dies irae”. W tym roku seminarzyści będą szczególnie modlić się za zmarłego w minionym roku ks. Józefa Podstawkę, emerytowanego proboszcza parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, który w latach 1984-2003 był wykładowcą homiletyki w warszawskim seminarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama