Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kard. Kazimierz Nycz zje obiad z ubogimi

W Światowym Dniu Ubogich wspólnota Sant’Egidio w Warszawie przygotuje obiad dla podopiecznych w swojej nowej siedzibie.

„Chciałbym, aby ten dzień był świętowany pod znakiem radości z bycia razem” - napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny II Światowy Dzień Ubogich przypadający 18 listopada.

Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie zaprasza tego dnia dwunastu ubogich i bezdomnych na obiad w nowo otwartej siedzibie Wspólnoty, przy ul. Wspólnej. Do stołu z ubogimi zasiądzie także kard. Kazimierz Nycz.

Świąteczny obiad przygotowywany przez członków Wspólnoty zostanie poprzedzony modlitwą za ubogich, którą Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie modli się w każdy czwartkowy wieczór tuż przed wyjściem na ulice Warszawy z kanapkami, gorącą zupą i herbatą, aby spotkać się z osobami bezdomnymi i samotnymi.

Oferowana żywność i rozmowa są pierwszym krokiem do nawiązywania więzów przyjaźni. „By pokonać przytłaczający stan ubóstwa - napisał papież Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich - koniecznym jest, aby doświadczyli oni obecności braci i sióstr, którzy się o nich troszczą, a otwierając drzwi serca i życia dadzą odczuć, że są przyjaciółmi i rodziną”.

W świątecznym, rodzinnym obiedzie wezmą udział ubodzy, z którymi Wspólnota Sant’Egidio spotyka się przez cały rok: osoby żyjące na ulicy, mieszkające w pustostanach, przyczepach kempingowych, osoby starsze i samotne, korzystające z pomocy Wspólnoty, starsi i chorzy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Solcu oraz dwie byłe bezdomne kobiety, które pół roku temu po 20 latach spędzonych na ulicy zamieszkały w domu prowadzonym przez wspólnotę.

Tak jak każdej niedzieli, również w Dzień Ubogich członkowie Sant’Egidio odwiedzą mieszkańców domu opieki na Solcu oraz wyruszą na „peryferia” miasta, w odwiedziny do bezdomnych szukających schronienia na działkach, w opuszczonych budynkach czy garażach.

Prócz żywności oraz opału i butli gazowych, zapewniających przetrwanie zwłaszcza od jesieni do wiosny, osoby bezdomne otrzymują także drukowany przez Wspólnotę przewodnik po Warszawie „Gdzie zjeść, spać, umyć się”.

W ostatnich latach rośnie liczba osób, które chcą poznać ubogich i w ten sposób także zbliżają się do Kościoła. Szczególnym momentem zaangażowania dużej liczby wolontariuszy są obiady bożonarodzeniowe, które prócz Warszawy, organizowane są także przez Wspólnoty w Poznaniu i Chojnie.

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Obecnie należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju. W Warszawie Wspólnota działa od 10 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama