Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Paryż Północy" to mit?

Jaka była Warszawa czasów odzyskania niepodległości? Dawny fotograf Zdzisław Marcinkowski pokazywał jej kontrasty.

Oprócz niej w promocji wzięli udział: Marta Jaszczyńska, Magdalena Masłowska i Rafał Sztarski z warszawskiego Archiwum Państwowego i Karolina Głowacka z Wydawnictwa Skarpa Warszawska oraz jego prezes Rafał Bielski. Swoją najnowszą książkę pt "Konsul", której fabuła toczy się w Warszawie w listopadzie 1918 r., promował Krzysztof Beśka.

W albumie zdjęć Zdzisława Marcinkowskiego zobaczymy dzieci bawiące się w piaskownicy przy pomniku Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu, ruchliwą i oblepioną kramami ulicę Nalewki, naukę rzemiosła w warsztacie szewskim, ulicznych sprzedawców słodyczy, pracownice laboratorium Fabryki Wyrobów Tytoniowych, telefonistki w centrali w budynku późniejszej PAST-y, sznur dorożek przy ul. Trębackiej, regaty na Wiśle, bieg gazeciarzy…

- Na tych zdjęciach witryny sklepowe aż pachną. Możemy poczuć klimat tamtej Warszawy, zmieniającej się i różnorodnej - mówił prowadzący spotkanie Piotr Otrębski, varsavianista i dziennikarz Radia Warszawa.

Z. Marcinkowski fotografował stolicę do wybuchu drugiej wojny światowej. Pokazał, jak zmieniała się od niewielkiego powierzchniowo miasta, ale gęsto zaludnionego, po stolicę państwa, które po wieloletnim rozczłonkowaniu i wynaradawianiu na powrót staje się niepodległe.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy