Nowy numer 23/2020 Archiwum

Prezydent z ręką na sercu

Na pl. Piłsudskiego odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego.

Przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto pomnik prezydenta Kaczyńskiego. Podczas uroczystości wystąpienia wygłosili prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej w archikatedrze warszawskiej odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej: prezydent Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Mateusz Morawiecki, prezes Kaczyński, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek oraz Ryszard Terlecki, a także ministrowie - obrony narodowej Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, a także wicepremier Beata Szydło.

- Lecha Kaczyńskiego wspomina się z wielką czcią. Dziwne, że może bardziej za granicą niż w kraju - mówił w homilii podczas Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej ks. Jan Sikorski. Jak powiedział, były prezydent był "wielkim umysłem", który zasłużył się dla Polski i Europy.

Po Mszy św. na pl. Piłsudskiego wyruszył Marsz Pamięci. 

- Był człowiekiem Solidarności - mówił o prezydencie Jarosław Kaczyński, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika jego brata. - Jego działalność przyczyniła się w sposób decydujący, że można było się przeciwstawić postkomunizmowi - systemowi, który był nieporównywalnie lepszy od poprzedniego, ale obarczony błędami; kiedy państwo było silne wobec słabych i bezsilne wobec silnych.

Dodał, że bez Lecha Kaczyńskiego nie byłoby dobrej zmiany. Był skutecznym politykiem i człowiekiem silnej wiary, który kierował się w życiu dobrocią.

- I dlatego powinien mieć pomniki, powinien mieć muzeum. Powinien być uczczony i powinien być pamiętany. Wpisał się złotymi zgłoskami w historię - dodał prezes PiS.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który zwrócił uwagę, że Polska jest zasobniejsza dzięki Lechowi Kaczyńskiemu.

- Mówił, że państwo nie jest państwem tylko dla elit. Chciał zrobić wszystko, by mówiono o Polsce, że jest poważnym państwem. To jest pomnik żywy, tak, jak żywa jest jego idea. To był polityk, który miał wizję rozwoju Polski. To idea, która buduje Polskę zasobną, bezpieczną, Polskę w której żyje się normalnie, w której ludzie czują się wolni - mówił prezydent.

Po przemówieniach odbyły się apel pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem. W uroczystości wzięły udział rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa zawisła gigantyczna flaga, na której umieszczono zdjęcie L. Kaczyńskiego z defilady wojskowej 15 sierpnia. Okazały pomnik przedstawia całą sylwetkę prezydenta. Jego prawa ręka spoczywa na sercu. Na 3,5-metrowym cokole umieszczono napis: "Lech Kaczyński, Prezydent RP, Prezydent Warszawy". 3,5-metrową rzeźbę wykonaną z brązu zaprojektowali Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. Pomnik L. Kaczyńskiego znajduje się ok. 50 metrów od pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego i około 100 metrów od odsłoniętego w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej według projektu Jerzego Kaliny. Na monumencie w kształcie schodów przypominających trap samolotu wypisane są alfabetycznie nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Podczas jego odsłonięcia położono kamień węgielny pod budowę pomnika prezydenta Kaczyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Kael
  11.11.2018 08:52
  A dlaczego bez obraczki?
 • Dremor
  11.11.2018 13:18
  "Lecha Kaczyńskiego wspomina się z wielką czcią. Dziwne, że może bardziej za granicą niż w kraju"

  Jedyny kraj, gdzie wspomina się w ogóle Lecha Kaczyńskiego, to Gruzja. Pamiętają go jeszcze niektórzy Niemcy, ale nie darzą go sympatią. W innych krajach wiedza o nim jest praktycznie zerowa.
  doceń 13
 • velario
  12.11.2018 01:26
  Można było zaoszczędzić miejsca i statuę L. Kaczyńskiego umieścić na szczycie "schodków" pomnika smoleńskiego. Dziwne, że nikt na to nie wpadł. Swoją drogą, iloma jeszcze pomnikami obecna władza zaśmieci pl. Piłsudskiego?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama