Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wkrótce "Kino z duszą"

W warszawskiej Kinotece będzie można obejrzeć 24 polskie i zagraniczne produkcje, które dotykają ważnych spraw społecznych i duchowych.

Od 20 do 24 listopada w warszawskim kinie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się szósta edycja festiwalu „Kino z duszą”. To cykliczna impreza ukazująca twórczość reżyserów dokumentujących kwestie społeczne, obyczajowe, historyczne, a także religijne. Inicjatywa na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych i religijnych stolicy.

Na konkurs nadesłano 78 filmów. Do festiwalowej rywalizacji jury, któremu przewodniczy Maciej Drygas, dokumentalista z łódzkiej PWSFTViT, wybrało 24 obrazy. Przegląd rozpocznie pozakonkursowy, premierowy film o członkach Stowarzyszenia Wolnego Słowa, którzy walczyli o wolność w latach 80. XX w. („SWS” w reż. Grażyny Raszkowskiej i Arkadiusza Gołębiowskiego).

Na kolejnych seansach widzowie zobaczą m.in. dokument Krzysztofa Żurowskiego „Ada Krysia Willenberg”, który otrzymał wyróżnienie na X Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni oraz włoski dokument nakręcony przez Federicę Di Giacomo „Uwolnij mnie”, ukazujący niezwykłą pracę egzorcystów (w Polsce jego premiera odbyła się 19 października). Zaprezentowany też zostanie film Kingi Dębskiej „Tu się żyje” – o pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, w Wilnie, prowadzonym przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak.

Młody reżyser Michał Hytroś zaprezentuje dokument o sędziwych mieszkankach najstarszego w Polsce żeńskiego klasztoru sióstr benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach. Natomiast w filmie Adeli Kaczmarek „Janka” widzowie będą mogli poznać intymny portret Janiny Ochojskiej, szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej.

Oprócz projekcji planowane są także panele dyskusyjne oraz spotkania z reżyserami. Festiwal zakończy 24 listopada gala finałowa, podczas której twórcom najlepszych filmów wręczone zostaną nagrody.

Wejście na pokazy jest bezpłatne. Szczegółowy program znajduje się na stronie: kinozdusza.pl.

Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” organizuje Fundacja Areopag XXI przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL