"Garbusek" Karola Wojtyły, czyli seledynowe M-20 z warszawskiego FSO będzie pokazywane w powstającym w Wilanowie muzeum.
Warszawa M-20, od zaokrąglonego tyłu nazywana „Warszawą garbus” produkowana była na warszawskim Żeraniu.
Teraz oryginał ma również dokładną kopię. Czterdziestą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego postanowiło uczcić w nieszablonowy sposób. Kopia powstała dzięki zespołowi programu „Samochód marzeń: kup i zrób" pod kierownictwem Adama Klimka. Zakupione auto, pochodzące jak autentyk z drugiej połowy lat 50., pod fachowym okiem ekipy z TVN Turbo kosztem blisko 100 tys. zł zyskało odpowiedni wygląd i techniczne parametry. W replice zamontowany został fragment podłogi z oryginalnego papieskiego auta. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, a teraz pojazd stał się początkiem projektu edukacyjnego „Warszawa Wojtyły". Wraz z kluczykami do kopii pojazdu, którym jeździł święty, Muzeum otrzymało również oryginalny dowód rejestracyjny.
Warszawa będzie odwiedzać szkoły - na początek w stolicy, a później w całym kraju. Dzieci i młodzież mogą zobaczyć, dotknąć, a nawet wsiąść do samochodu, jakim jeździł przyszły papież. Pracownicy muzeum w salach lekcyjnych lub pod gołym niebem prowadzą lekcje z języka polskiego, historii i WOS-u, warsztaty oraz zabawy z konkursami. Wizyta papieskiej warszawy to pretekst do poprowadzenia zajęć o bohaterach muzeum. A w przyszłości jest też szansa zobaczenia w muzeum oryginału. Przynajmniej na otwarcie, za rok.
Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego powstaje w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej. Znajduje się ona na wysokości 26 metrów (ósmego piętra) i zajmuje około 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni.
Wystawa będzie opowiadać historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli. Jej ramy chronologiczne obejmują okres od 1901 roku, czyli urodzin Stefana Wyszyńskiego do 2005 r., czyli śmierci Jana Pawła II.
Tomasz GołąbKopia samochodu papieża trafiła do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.