Nowy numer 22/2020 Archiwum

Tak archidiecezja będzie chronić dzieci

Zakaz przebywania sam na sam oraz stosowania kar cielesnych - od 1 grudnia w archidiecezji warszawskiej będą obowiązywać ścisłe zasady dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą, chroniące je przed nadużyciami seksualnymi.

Z dokumentem pt. „Ochrona dzieci i młodzieży. Kodeks właściwego postępowania w archidiecezji warszawskiej”, który właśnie wszedł w życie 17 listopada zapoznali się księża dziekani, wicedziekani, dekanalni ojcowie duchowni oraz dekanalni duszpasterze dzieci i młodzieży.

Kodeks zawiera więc zasady postępowania w pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą, zwraca uwagę na szacunek dla nietykalności cielesnej, intymności i prywatności małoletniego. Reguluje takie kwestie jak indywidualne spotkania z małoletnimi, podróże, wycieczki.

Ponadto rekomenduje zasady reagowania na oznaki lub wiadomość o wykorzystaniu oraz zawiera praktyczne wskazania dotyczące przyjęcia zgłoszenia. Szkolenia na temat zapobiegania nadużyciom seksualnym przeszli w 2017 r. roku księża w ramach tzw. stałej formacji kapłańskiej.

Co roku w seminarium duchownym również kolejne roczniki diakonów zapoznawane są z tą problematyką. Regularne szkolenia prowadzone są dla katechetów świeckich. Z tego grona przeszkolonych zostało 470 osób a w styczniu 2019 r. zaplanowano szkolenie dla kolejnej grupy 130 nauczycieli.

- Prewencja nadużyć stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą - podkreśla ks. dr Piotr Odziemczyk, delegat metropolity warszawskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. Dodaje, że znajomość symptomów wykorzystania seksualnego pozwoli księżom i wychowawcom kompetentnie reagować w sytuacjach budzących wątpliwości.

Kodeks przypominający o całkowitym zakazie stosowania kar cielesnych, roztropności w gestach i słowach oraz zakazujący przebywania sam na sam z dzieckiem na osobności, bez wiedzy przełożonych obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej wszystkie parafie, wspólnoty, dzieła prowadzone na terenie archidiecezji.

Zasadami w nim zawartymi mają się kierować wszyscy księża, siostry zakonne oraz świeccy - wychowawcy, nauczyciele, wolontariusze zatrudnieni na różnych stanowiskach, podejmujący różne zakresy odpowiedzialności. W praktyce - wszyscy, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą w przestrzeni kościelnej.

Podobny dokument przedstawił również 27 września bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski.

W archidiecezji warszawskiej delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży od 2015 r. jest ks. dr Piotr Odziemczyk, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Bezpośrednio współpracują z nim kurator ks. dr Marek Szymula oraz ks. Jakub Szcześniak, który jako duszpasterz służy pomocą duszpasterską osobom pokrzywdzonym, ich najbliższym oraz wspólnocie kościelnej lub wychowawczej, w której doszło do nadużycia.

Wszelkie problemy można zgłaszać pod numerem 22 531 72 71.

W diecezji warszawsko-praskiej przyjmowaniem zgłoszeń w przypadku nadużyć seksualnych zajmuje się ks. Dariusz Szczepaniuk, a opieką duchową oraz pomocą poszkodowanym - ks. Zygmunt Wirkowski. W skład zespołu wchodzą także: psycholog-terapeuta i adwokat - świecki prawnik.

Nadużycia seksualne można zgłaszać pod numerami telefonów: 22 518 15 01, 22 518 15 03.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Dremor
  21.11.2018 13:37
  Zakaz stosowania kar cielesnych wynika z polskiego prawa, trochę smutno, że potrzeba aż specjalnego dokumentu, żeby przypomnieć o tym niektórym.
  doceń 17
 • 12
  21.11.2018 16:02
  KK pod obstrzałem. Ręce opadają, jak bardzo tzw. wierni opuścili swoich duszpasterzy, których jeśli zabraknie, to rozpierzchną się owce. I wtedy będzie płacz i zgrzytanie.
  doceń 3
 • Tomasz
  21.11.2018 18:37
  W "warszawsko-praskich" wytycznych uwzględniono m.in. taki punkt: "Zabrania się częstowania podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami psychoaktywnymi oraz tolerowania ich używania". Czy w "warszawskich" również? Pytam, bo nie wiem, czy śmiać się, czy też płakać, w sytuacji, gdy w łonie Kościoła trzeba przypominać o takich podstawach...
 • Bolek
  22.11.2018 10:52
  To jakaś kpina!!! Jest tylko jedno rozwiązanie - usunięcie z szeregów kapłańskich homosiów i pedofili. Jeśli to nie nastąpi, to sens tej instrukcji sprowadza się do instruowania dewiantów, czego im nie wolno robić ("co robić a czego nie robić, żeby jakoś przetrwać"). Przecież normalny człowiek nie potrzebuje takich instrukcji.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama