Nowy numer 22/2020 Archiwum

Tu pomogą twemu dziecku

Dzięki współpracy UKSW oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na warszawskich Bielanach powstało pierwsze w Polsce Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

Twoja pociecha nie potrafi rozstać się z internetem? Ma poważne trudności w szkole? A może się okalecza lub ma myśli samobójcze? Już nie musisz czekać 2-3 miesiące na konsultację i fachową pomoc psychologiczną. Pod warunkiem, że mieszkasz na Bielanach.

- Dane pokazują, że co piąty nastolatek w Polsce ma problemy psychiczne lub behawioralne. Podobnie jak na całym świecie, również i w Polsce, obserwowany jest nieustanny wzrost liczby osób cierpiących z powodu różnych zaburzeń psychicznych. Wielu z tych trudności można by uniknąć stawiając na profilaktykę i wsparcie na wczesnym etapie choroby. Inwestycja w centrum, które będzie dbać o zdrowie psychiczne najmłodszych, jest tak naprawdę inwestycją w przyszłość. Z kolei inwestycja w zdrowie psychiczne dorosłych daje szansę na włączenie społeczne i powrót na rynek pracy - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, otwierając wraz z rektorem UKSW ks. Stanisławem Dziekońskim, Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

Pilotażowa placówka objęła już pomocą 250 rodzin z Bielan. Utworzone przy Instytucie Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego centrum przyjmuje pacjentów tylko z jednej dzielnicy. Ale w Polsce powstaje już 13 innych tego typu Centrów.

- Te unikatowe w skali kraju miejsca sprawiają, że osoba w kryzysie psychicznym uzyskuje pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem - przyznał minister. Jego zdaniem, problemy psychiczne dotykają coraz młodszych osób. Ponad połowa wszystkich chorób o podłożu psychicznym rozpoczyna się w wieku dojrzewania.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama