Caritas Polska uruchamia Mobilną Ambasadę Laudato Si’, która przed Szczytem Klimatycznym COP24 w Katowicach, wyruszy w trasę na spotkanie z mieszkańcami polskich miast.
- Elektryczny autobus będzie wiózł przesłanie papieża Franciszka - zawarte w ekologicznej encyklice "Laudato Si’”, która mówi o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię i musimy zrobić rachunek sumienia, gdyż nasze działania mają wpływ na degradację naszej planety - wyjaśnił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
I dodał, że Mobilna Ambasada to elektryczny autobus, sponsorowany przez Jastrzębską Spółkę Węglową, który niesie edukacyjne przesłanie. - Przypomnienie, że Ziemia jest wspólnym dobrem, że musimy o nią dbać i każdy z nas ma pewne zadanie w tym względzie - powiedział.
Przeczytaj pełen tekst encykliki "Laudato Si'" >>
Edukacyjny samochód wyjechał już dziś na ulice Warszawy, następnie uda się w kierunku Katowic, gdzie w dniach 3-14 grudnia odbędzie się Szczyt Klimatyczny COP24. W połowie grudnia Mobilna Ambasada powróci na Mazowsze, a następnie ruszy w Polskę odwiedzając m.in. Toruń, Gdańsk, Przemyśl, Zieloną Górę, Szczecin, Rzeszów i Sosnowiec. Przedstawiciele Caritas z ekologicznym przesłaniem chcą dotrzeć do szkół i parafii.
W konferencji w siedzibie Caritas Polska, na której zaprezentowani ekologiczną inicjatywę, udział wzięli bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP, Daniel Oznon - prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Sławomir Mazurek - podsekretarz stanu z Ministerstwa Środowiska, Marian Banaś - sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz Anna Król - zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.