Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ilu wiernych w kościele?

Diecezja warszawsko-praska opublikowała wyniki dominicantes i communicantes. Są parafie, gdzie w niedzielnej Mszę św. uczestniczy trzy czwarte mieszkańców, a do Komunii św. przystępuje 82 proc.

W stosunku do ubiegłego roku nie zmieniła się liczba osób, które w statystyczną niedzielę 21 października w parafiach diecezji warszawsko-praskiej przystąpiły do Komunii św. I w 2017 r., i teraz było ich 48,9 proc. Zmalała natomiast o 1 proc. liczba mieszkańców, którzy w tym dniu przyszli na niedzielną Eucharystię. Średnio w skali diecezji było ich 28,9 proc.

Jeszcze osiem lat temu frekwencja na niedzielnych Mszach św. w diecezji warszawsko-praskiej wynosiła wyniosła 36,59 proc. i miała tendencje wzrostową. Jednak od 2011 r. następuje jej spadek.

Najwyższy odsetek uczestników niedzielnych Mszy św. w tegorocznym badaniu odnotowano w dekanatach: Tłuszcz (44,8 proc.), stanisławowskim (44,4 proc.), radzymińskim (43,7 proc.). W przypadku parafii, pozytywnie wyróżniły się Poświętne i Grzebowilk, gdzie do kościoła przyszło ponad 70 proc. mieszkańców.

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku k. Mińska Mazowieckiego 82 proc. obecnych na Mszy św. przystępuje do Komunii św.   W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku k. Mińska Mazowieckiego 82 proc. obecnych na Mszy św. przystępuje do Komunii św.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Najmniej wiernych w statystyczną niedzielę naliczono w dekanacie grochowskim. Tam świątynię nawiedził co piąty mieszkaniec. Na Grochowie też, w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła, zanotowano najniższą frekwencję - zaledwie 12,1 proc. Podobnie niski odsetek osiągnęła parafia Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie. 

W przypadku communicantes tendencja była odwrotna. Z roku na rok w kościołach diecezji warszawsko-praskiej wzrastała liczba przystępujących do Komunii św. (w 2010 r. było ich 44,3 proc.). W tym roku ten wzrost się zatrzymał.

Podczas październikowego badania największą liczbę osób przystępujących do Komunii św., w stosunku do wszystkich obecnych w kościele, zanotowano w dekanacie stanisławowskim (57 proc.). W ośmiu na dwadzieścia dekanów odsetek ten przekroczył 50 proc. Eucharystyczną duchowością wyróżniła się zwłaszcza parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pustelniku k. Mińska Mazowieckiego, gdzie aż 82 proc. obecnych na Mszy św. przyjęło Komunię św.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama