Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jak segregować śmieci?

Od nowego roku stopniowo będą wprowadzane nowe, bardziej wymagające zasady segregacji odpadów.

Warszawa ma problem, bo 80 proc. naszych śmieci to odpady zmieszane. A nowy system odbioru odpadów, który będzie w Warszawie obowiązywał od 1 stycznia 2019 r. jest wymagający. Dlatego ratusz chce nas nauczyć, jak to robić w najbardziej optymalny sposób.

- Często nie wiemy, do którego pojemnika powinniśmy wyrzucić konkretne śmieci, do jakiej grupy je zaliczyć. Mamy nadzieję, że nasza kampania, która będzie trwała do końca marca, pomoże warszawiankom i warszawiakom i ułatwi im rozróżnianie poszczególnych frakcji – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

Od 1 stycznia wchodzi w życiu system 5-frakcyjny. Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Pojemniki w altankach będą pojawiać się sukcesywnie. Pierwsze będą już w grudniu. Dopóki w altanach będą trzy pojemniki, mieszkańcy będą segregować według starego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni, jego wprowadzenie będzie monitorowane.

- Liczymy na wsparcie i otwartość mieszkańców. Uczmy się odpowiedzialnych zachowań, w tym właściwej segregacji odpadów, dzięki której odzyskujemy cenne surowce. Zachęcam do ograniczenia do minimum wykorzystywanych w gospodarstwach domowych opakowań i rozważnej konsumpcji - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Na plakatach znajduje się adres strony www.czysta.um.warszawa.pl, gdzie warszawianki i warszawiacy znajdą informacje dotyczące zagadnień z obszaru czystości stolicy i zagospodarowania odpadów komunalnych. Kolejnymi elementami widocznym na plakacie jest numer Miejskiego Systemu Kontaktu Warszawa 19115, pod którym można zgłaszać różne niepokojące mieszkańców zagadnienia, jak i pozyskiwać informacje.

Od 1 stycznia 2019 r. segregujemy odpady do pięciu pojemników:

  • papier - kolor niebieski, napis ”papier”: czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, karton, zeszyty, papier biurowy
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama