Wigilia, która nie ma granic

Po raz trzeci polskie rodziny mają okazję zaprosić na wigilijną wieczerzę obcokrajowców. Trwa akcja "Wigilia bez granic".

"Wigilia bez granic” to akcja zainaugurowana przez Instytut Myśli Schumana, mająca na celu zachęcić Polaków do przyjęcia obcokrajowców i uchodźców na wigilijnej wieczerzy - zgodnie ze staropolską tradycją "dodatkowego talerza" dla przybysza.

- Akcja ma stworzyć nowy model integrowania się obcokrajowców. Jej celem jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk, jakimi są tzw. "getta", które tworzą cudzoziemcy po przyjeździe do obcego kraju, zamykając się w swojej społeczności - mówi prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu.

Prof. Krysiak dodaje, że wspólna wigilia skłoni też obcokrajowców, żeby nie ignorowali polskiej kultury, bo kiedy ją poznają, to nabierają do niej większego szacunku. Do stołów wigilijnych zaproszeni są zarówno ci, którzy przyjechali do Polski niedawno, jak i ci, którzy mieszkają tu od lat.

Pierwsza edycja projektu "Wigilia bez granic” zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 roku. W projekcie wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które przyjęły cudzoziemców do swoich wigilijnych stołów. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z Turcji, Indii, Chin, Egiptu czy Armenii.

Osoby chcące zaprosić obcokrajowców na wieczerzę wigilijną mogą zrobić to, wypełniając zgłoszenie na stronie www.wigiliabezgranic.com.

Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 roku. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..