13 października w całej Polsce odbędą się modlitwy, koncerty, spotkania i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny dla młodzieży.
Podczas ubiegłorocznego Dnia Papieskiego 13 października zebrano w całej Polsce ponad 7,5 mln zł. Pieniądze te jak co roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przeznacza na fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży, pochodzącej z małych miasteczek i niezamożnych rodzin. To "żywy pomnik", budowany św. Janowi Pawłowi II od prawie dwudziestu lat.
- Jesteśmy zadowoleni, że zbiórka się udała. To oznacza, że w dalszym ciągu będziemy mogli wypłacać 2 tys. stypendiów – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, dziękując wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom, którzy włączyli się w organizacje zbiórki. Przy okazji zachęcił do wspierania FDNT za pośrednictwem odpisu 1 proc., gdyż Fundacja jest organizacją pożytku publicznego.
Członkowie Fundacji zapowiedzieli na konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, że tegoroczny Dzień Papieski będzie miał wyjątkowy charakter. Będzie nawiązywał do obchodzonej w tym roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, która umocniła Polaków duchowo i przygotowała na czekająca ich niełatwą walkę o wolność. Będzie to także rok, w którym wspominamy pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r. oraz 20. rocznicę papieskiej pielgrzymki w 1999 r., najdłuższej wizyty apostolskiej Jana Pawła II do ojczyzny, w ramach której odwiedził aż 23 miejscowości. XIX Dzień Papieski będzie też duchowym przygotowaniem do obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły w roku 2020.
Główne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie. Towarzyszyć mu będą modlitwy, przypomnienie papieskiego nauczania i świadectwa życia, koncerty, spotkania i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny. Jak zwykle w przeddzień na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostaną katolickie nagrody TOTUS TUUS - za badanie, propagowanie i wcielanie w życie papieskiego przesłania.
Hasło XIX Dnia Papieskiego jest tytułem książki napisanej przez Jana Pawła II w 2002 r. Papież przywołuje w niej słowa Chrystusa, wypowiedziane do apostołów Ogrójcu, tuż przed pojmaniem, procesem i męką. W kolejnych rozdziałach Jan Paweł II podejmuje rozważania nad swoim powołaniem i odwołuje się do miejsc, osób i zadań związanych z posługą biskupią.
- W ten sposób Ojciec Święty chciał zachęcić wówczas wszystkich do tego, aby obudzeni i zmobilizowani weszli w nowe, trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Te słowa Dnia Papieskiego to nie tylko wspomnienie tamtego czasu końca papieskiego pontyfikatu – trzy lata później papież umarł – ale bierzemy do siebie te słowa, aby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby, jego dzieł” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.