O współpracy diecezji z samorządem, która nie zagraża autonomii Kościoła i państwa, mówił do samorządowców kard. Kazimierz Nycz.
Podczas spotkania poruszono temat budowy nowych kościołów i planowania terenów pod zabudowę sakralną już na etapie tworzenia planów nowych osiedli. Przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej dr Tomasz Sławiński, pokazał perspektywy rozbudowy Warszawy w najbliższych latach, zaznaczając, że mimo wznoszenia dużej liczby domów i bloków, potrzeby mieszkaniowe mieszkańców stolicy wciąż nie są zaspokajane. Nowe osiedla lokuje się na terenach pozbawionych infrastruktury, dlatego zdaniem architekta tak ważne jest wyprzedzające myślenie o zaplanowaniu budynków użyteczności publicznej, w tym budynków sakralnych. Kiedy zabudowa jest już gotowa, znalezienie odpowiedniej działki pod działalność duszpasterską jest bardzo trudne, a ceny gruntu - wysokie.
- Jeśli chodzi o Warszawę, tworzymy nowe ośrodki tylko tam, gdzie naprawdę jest to konieczne. Tak jest na Odolanach, na Chrzanowie. Poza stolicą te potrzeby są większe i czasami jesteśmy zmuszeni długo szukać miejsca, żeby stworzyć tam ośrodek duszpasterski - mówił kard. Nycz.
- Jesteśmy otwarci na współpracę, jeśli chodzi o planowanie przestrzenne - zadeklarował prezydent Rafał Trzaskowski. - Zawsze staramy się przewidywać i mówić jasno o tym, jakie są potrzeby miejsc, w których powstają nowe osiedla. Mówimy o potrzebach edukacyjnych, o usługach, połączeniach komunikacyjnych. Posługa duchowa jest też bardzo istotna, bo większość naszych obywateli jej potrzebuje. Naszym wspólnym zadaniem jest wsłuchiwanie się w ich głosy i odpowiadanie na ich potrzeby.
Przywołując słowa zmarłego w 2016 r. kard. Franciszka Macharskiego: "Dopóki nas proszą, chodźmy wszędzie", kardynał powiedział, że "mamy obowiązek podtrzymywać to, co nazywa się tzw. katolicyzmem kulturowym.
- Są ludzie, dla których wiara jest tylko pewną sumą tradycji zwyczajów, na przykład świątecznych. Powinniśmy ich wspierać, bo może jest to jedno, co zostanie im jako podstawa i fundament społeczeństwa, w którym się urodzili i wzrastali, a może dla niektórych będzie to droga powrotu do głębokiej wiary. W imię katolicyzmu kulturowego, współpraca samorządu z diecezją i parafią, nie jest łamaniem autonomii Kościoła i państwa.